Vystoupení předsedy vlády Andreje Babiše na videokonferenci členů Evropské rady, 25. března 2021; Foto: vlada.cz

Vystoupení předsedy vlády Andreje Babiše na videokonferenci členů Evropské rady, 25. března 2021; Foto: vlada.cz

Zahraniční

SUMMIT EU: Problém nerovnoměrných dodávek vakcín přetrvává

Evropští lídři mají za sebou první den video summitu hlav států a vlád členských zemí Evropské unie. Hlavním tématem videokonference bylo řešení otázky vakcinace a problém nerovnoměrných dodávek vakcín.

Nedostatek vakcín stále problémem

Lídrům členských zemí se nepovedlo vyřešit problém nerovnoměrné distribuce vakcín. Rakousko, které požaduje změny, podporuje také Česko, Chorvatsko i Slovinsko. Rakouský kancléř Sebastian Kurz, stejně jako představitelé několika dalších členských zemí, požaduje přehodnocení současného systému distribuce a získání tak většího podílu z urychlené dodávky deseti milionů dávek vakcíny od společnosti Pfizef/BioNTech. Proti tomu však vystoupilo několik dalších lídrů, například Angela Merkelová.

Slibem nezarmoutíš

„Pokud by tento systém pokračoval, jak je nyní, některé státy budou mít k dispozici dávky pro 90 procent obyvatel a jiné pro 40 procent, a to je nepřijatelné,“ uvedl ve svém příspěvku český premiér Andrej Babiš. Dodal, že se povedlo získat příslib, že nepoměr v distribuci očkovacích látek je nezbytné vyřešit. Český premiér to považuje za úspěch. Ve společném prohlášení se lídři členských zemí shodli na systému, podle kterého se vakcíny budou rozdělovat podle počtu obyvatel. Další práce na novém rozdělení dodávky vakcín od Pfizeru lídři svěřili do rukou stálých představitelů v Bruselu – velvyslanců členských zemí.

Kontrola vývozu přichází pozdě

Rychlost dodávek vakcíny je podle Babiše zapotřebí řešit obecně. Prezidenti a premiéři se shodli na tom, že EU bude využívat systém kontrol vývozu, který umožní zakázat vývoz vakcíny od společností, které nedodávají unii slíbený počet dávek. Jde především o společnost AstraZeneca, která EU v prvním čtvrtletí dodá ani ne třetinu z původně plánovaných 100 milionů. Zákaz vývozu vakcín mimo území Evropské unie ale přichází pozdě – v době, kdy už k největším vývozům došlo a neschopností bruselských úředníků byli poškozeni občané členských zemí EU.

Zpracoval Rudolf Hruboň