Matěj Stropnický; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Matěj Stropnický; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

STROPNICKÝ: Plán na přejmenování náměstí před ruskou ambasádou je kulturní válka

Bývalý předseda strany Zelených Matěj Stropnický na svém profilu na sociální síti kriticky rozebírá návrh na přejmenování náměstí Pod Kaštany po bývalém ruském politikovi Borisi Němcovovi, jenž byl zavražděn před pěti lety.

Nejpitomější projev kulturních válek

Právě takto označuje Matěj Stropnický ve svém příspěvku na sociální síti návrh na přejmenování pražského náměstí Pod kaštany, kde se nachází ruské velvyslanectví:

plán přejmenovat pražské náměstí Pod kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném opozičním ruském politikovi…

Zveřejnil(a) Matěj Stropnický dne Úterý 11. února 2020

Temná minulost Borise Němcova

Jako podklad svého tvrzení postupně uvádí tři důvody. Ten první důvod se týká osobnosti zavražděného opozičního politika, stejně jako důsledků jeho působení v ruské vládě koncem 90. let minulého století. „Ten pán nebyl jen obětí atentátu, který nepochybně nikdo neschvalujeme,“ uvádí český politik na začátku své argumentace. Dále Stropnický poukazuje na skutečnost, že Boris Němcov se během svého aktivního politického angažmá podílel na přerozdělování státního majetku ve prospěch oligarchů. Zmiňuje rovněž i jeho činnost v době, kdy byl guvernérem Nižněnovgorodské oblasti, o níž si podle jeho slov nedělá žádné iluze. „Za totální marasmus a ovládnutí Ruska západovýchodní oligarchií v letech transformace, jak té totální rozkrádačce a ponížení Ruska stále ještě drze říkáme, nese velký díl viny právě i on, ministr energetiky a pak vicepremiér věčně ožralého Jelcina, píše Stropnický.

Předpojatost vůči Rusku

Jako další důvod uvádí Stropnický určitou předpojatost vůči Rusku, a to kvůli politickým důvodům. Ve svém příspěvku totiž naznačuje, že v případě přejmenování náměstí Pod kaštany po zavražděném ruském opozičním politikovi by se měla přejmenovat i další veřejná místa. „Bude teď Praha přejmenovávat i ulici, kde sídlí US Embassy, na Guantanámskou třeba? Nebo ulici, kde sídlí turecká ambasáda, na Kurdskou? Nebo ulici, kde sídlí britské velvyslanectví, na Bengálského hladomoru (během něho zemřelo 10 milionů Indů)? To myslíme vážně?“ uvedl český politik. Dalším aspektem je politická nezodpovědnost ze strany iniciátorů tohoto návrhu. Jedná se totiž o situaci, kdy tito politici ničím osobně neriskují a využívají svého členství v NATO. Podle Stropnického jde o tzv. pseudohrdinství a exhibicionismus ze strany autorů tohoto návrhu.

Rudolf Hruboň