Matěj Stropnický; Foto: Repro iDNES.cz

Matěj Stropnický; Foto: Repro iDNES.cz

Domácí

STROPNICKÝ: Lidé mají exekuce a my po nich chceme solidaritu s uprchlíky?

„Od levice je absurdní, že chce po lidech, aby byli solidární s uprchlíky v situaci, kdy v Česku máme 800 tisíc lidí, kteří mají na krku exekuci,“ prohlásil mimo jiné politik a aktivista Matěj Stropnický v rozhovoru pro portál iDNES.cz (viz ZDE).

Současná levice nehájí zájmy většiny lidí

„Čím dál víc si myslím, že levice by neměla být spojovaná s menšinovými tématy, ale aby se věnovala problémům většiny ve společnosti,“ navazuje Stropnický. „Levice si zakázala spojenectví s určitým typem voličů i politických uskupení na politické scéně. Orientovala se na alianci s liberály, na spolupráci s městskou vyšší a střední vrstvou lidí, kteří jsou finančně zajištění a mají práci, která je dobře živí a baví. A zapomněla na lidí, kteří ji potřebují nejvíc. A ty nezastupuje vůbec nikdy.”

Zelení nebyli nikdy levicovou stranou

Zelení, jejichž řady Stropnický opustil, podle něj vlastně nikdy nebyli levicovou stranou. „Myslel jsem si, že se mi tohle podaří proměnit. Zelení byli ochotni udělat jakýkoliv malý krok pro životní prostředí bez ohledu na to, kdo to zaplatí. A to mi připadalo čím dál tím méně jako spravedlivé. Proto ta strana nemá voliče. Náklady na ochranu životního prostředí totiž ve finále nemůže zaplatit běžný občan, ale velké firmy. To jsou největší znečišťovatelé.“

Kulturní války

Matěj Stropnický se vyjádřil i k současným kulturním válkám, strhávání soch významných postav historie a stahování filmů či seriálů z vysílání kvůli rasovému podtextu. Posuzovat dnešní optikou minulost, co bylo a nebylo správné a korektní, to je podle něj chybné. „Osobnosti a umělecká díla takto hodnotit nelze. To bychom mohli celou kulturu zrušit, zakázat všechno, odstranit všechny pomníky a začít od nuly. To mi přijde nespravedlivé,“ uzavřel rozhovor Matěj Stropnický.

Rudolf Hruboň