V Jizerských horách nedaleko rozhledny Štěpánka už devět let snahou podivného spolku stojí kamenný německý kříž se zbytky svastiky. Svaz sdružující válečné vězně a jejich pozůstalé ho chce odstranit. Uvádí se to v článku na serveru iDNES.cz (viz ZDE).
Kříž vztyčili nacisté
Žulový kříž na dnes frekventovaném turistickém místě Jizerských hor totiž v roce 1944 vztyčili nacisté a původně na něm byla i svastika. Čeští vlastenci jej po válce shodili z podstavce dolů ze stráně. Od roku 2011 je však kříž zásluhou podivného “military” sdružení říkajícího si “Spolek Jizeran” zpět. Stále s viditelnými zbytky po hákovém kříži ve svém středu, tudíž budící značnou kontroverzi. Tvarem jde totiž o železný kříž udělovaný hitlerovskou Třetí říší svým vojákům za odvahu a statečnost. „Touto v podstatě ilegální cestou byl obnoven nacistický památník, jediný svého druhu v Česku. Záměrně mylně byl prezentován jako tzv. Maltézský kříž,“ píše na informační tabuli český historik Jan Boris Uhlíř.

Původní podoba kříže z roku 1944; Foto: archiv Josefa Doškáře
Mezinárodní ostuda
„Pro naši zemi je ostudné, že v době výročí 75 let od ukončení druhé světové války stojí na území České republiky největší nacistický kamenný železný kříž 1939 II. stupně v Evropě. Je třeba, aby tento kříž byl co nejdříve umístěn do příslušného muzea,“ požaduje Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých ústy svého člena Josefa Doškáře z Nového Boru. Kořenovský zastupitel Vlastimil Plecháč, který se v roce 2011 účastnil samotného obnovení kříže, se snaží obnovení kříže obhajovat. „To byla partyzánština několika kluků. Udělali to spíš z hecu, tam nebyl žádný kalkul nebo plán. Jsou to fanoušci military historie, občas běhají v uniformách, včetně německých, ale nejsou to žádní náckové,” tvrdí Plecháč.
Podivný spolek
Sdružení osvobozených politických vězňů upozorňuje, že celá anabáze se znovuvztyčením kříže je obestřena lžemi a smyšlenkami ze strany Spolku Jizeran. Ten mimochodem nemá žádné oficiální stránky, neexistuje o něm žádný zdroj informací ani kontakty. Nevyvíjí ani žádnou další aktivitu. Působí, že byl založen zcela účelově – byl oficiálně zapsán až téměř dva měsíce poté, co kříž u rozhledny znovu stál. „Lhali, že pozemek, kde kříž stojí, patří obci Kořenov. To není pravda, je to pozemek státu. Pak začali na tabulkách lhát o Maltézském kříži. Pak přiznali, že lhali. Vztyčení proběhlo tajně, v noci a bez povolení. Zabrali část pozemku, prohlásili ho za symbolický hřbitov,“ vyjmenovává nesrovnalosti Josef Doškář.

Vlajka Spolku Jizeran je inspirovaná motivy válečné Třetí říše; Foto: Spolek Jizeran
Shromaždiště Hitlerovců
O tom, co byl kříž skutečně zač, přitom existuje svědectví. Popsal jej už v roce 2002 ve sborníku Náš Turnov fyzik, filozof, člen Akademie věd a držitel pocty hejtmana Ivan Šolc. „Toto místo sloužilo hitlerovským aktivistům jako vybrané shromaždiště. Na severním okraji této rovinky si vybudovali svou svatyni, což byl kamenný kříž postavený na skalním podstavci ve tvaru Hitlerova vojenského vyznamenání, železného kříže. To není kříž Kristův, kříž naděje a spásy! Je to kříž krutého, ďábelského fanatismu,“ píše dnes již zesnulý Šolc. Sám byl ve svých 18 letech při tom, když Turnováci kříž svrhli ze stráně.
Rudolf Hruboň