Šéf odborů Josef Středula; Foto: profil J. Středuly na sociální síti

Šéf odborů Josef Středula; Foto: profil J. Středuly na sociální síti

Domácí

STŘEDULA: Vláda krizi nezvládá. V případě nutnosti budeme stávkovat

Odboráři požadují kvůli vysoké inflaci mimořádné navýšení minimální mzdy. Žádají zvednutí nejnižšího výdělku o dva tisíce korun na 18 200 korun, a to od července. Na sjezdu odborové centrály ČMKOS to řekl její předák Josef Středula (viz ZDE).

Březnová inflace byla 12,7 procenta

“Vstřícně sděluji, že od července žádáme navýšení na 18 200 korun. Je nutné se podívat na to, jak vysoká inflace je,” řekl Středula. Spotřebitelské ceny se v březnu meziročně zvedly o 12,7 procenta. Podotkl, že už pro letošek odbory požadovaly navýšení na 18 tisíc korun. Při jednání pohrozil případnými protesty. “My připraveni jsme, nástroje máme,” dodal předák. Podle něj ale odboráři upřednostňují jednání. O navyšování minimální mzdy jedná každoročně tripartita. Na částce se ani minulý rok neshodla. Zaměstnavatelé s vysokým přidáváním nesouhlasí. Připomínají, že náklady vzrostly. Zmiňují ceny energií či pohonných hmot.

Jurečka je údajně připraven jednat

Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) reagoval, že koalice prý “už” příští týden stanoví termín zahájení vyjednávání vlády s odbory o minimální mzdě i platech. Jurečka dříve prohlásil, že se jednání o výdělcích povedou při přípravě novely státního rozpočtu. Případné navýšení bude záviset na vývoji ekonomiky. “V příštím týdnu najdu termín s panem premiérem a ostatními předsedy koaličních stran, abychom začali jednání o úpravě parametrů k minimální mzdě i o podmínkách práce ve veřejném i nevládním sektoru,” tvrdí Jurečka. V programovém prohlášení vláda počítá se zavedením vzorce pro pravidelnou valorizaci nejnižšího výdělku. Podle Jurečky se prý stále “hledají parametry.”

Zpracoval Rudolf Hruboň