Josef Středula; Foto: Repro iRozhlas.cz

Josef Středula; Foto: Repro iRozhlas.cz

Domácí

STŘEDULA: Úkolem vlády je teď řešit inflaci a ne stíhačky

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a kandidát na prezidenta Josef Středula se vyjádřil v rozhovoru pro Český rozhlas k aktuálním problémům současného života v České republice (viz ZDE).

Hrozba protestů

Odbory jsou připraveny už od září pořádat protestní akce, pokud se s vládou nedohodnou na růstu platů. Obě strany sice tvrdí, že se chtějí dohodnout, ale zatím se jejich představy dalece rozcházejí. Přestože hovoříme o udržení kupní síly, tak jsme na jednání nepožadovali, aby byly plně nahrazeny ztráty způsobené inflací, uvedl Josef Středula. „Řada těch zaměstnanců nejenže nedostala přidáno letos, ale ani v loňském roce. A to jsou věci, které se kumulují. Máme obavu, že vláda si neuvědomuje, v jaké situaci jsme,“ doplňuje s tím, že vládní představitelé chodí na jednání nepřipraveni.

Stíhačky nejsou priorita

Kandidát na prezidenta kritizoval vládu za to, že místo témat minimální mzdy a platů ve státní sféře řeší nákup stíhaček: To je otázka na několik let a rozhodně to není nutné v tuto chvíli řešit. Teď má řešit to, jak pomůže ekonomice, a to bohužel nedělá.“ Proto je potřeba se v nejbližších měsících věnovat boji s vysokou inflací a cenami tepla nebo hrozbám omezení dodávek plynu, abychom zvládli zimu. „Otázka obrany České republiky je nesmírně důležitá, nedovolil bych si to podceňovat. Ale v tom případě ať řeknou, kolik bude taková věc stát a zda na to máme finanční prostředky,“ upozornil Středula.

Zpracoval Rudolf Hruboň