Šéf odborů Josef Středula; Foto: profil J. Středuly na sociální síti

Šéf odborů Josef Středula; Foto: profil J. Středuly na sociální síti

Domácí

STŘEDULA: Chudoba prorůstá společností

“Chudoba začíná prorůstat daleko do větší hloubky společnosti,” prohlásil v pořadu Napřímo na televizi NOVA předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula (viz ZDE).

Varování vládě

ČMKOS svolává na 5. září manifestační mítink proti drahotě. Šéf odborářů Josef Středula v pondělí v pořadu Napřímo řekl, že na setkání mají v plánu představit své požadavky proti zdražování. Podle něj by vláda měla začít pracovat s materiály, které od odborů dostala. “Pokud to vláda udělá, tak odbory mohou přijít k jinému rozhodnutí. Ale teď jsme pevně rozhodnutí manifestační setkání uskutečnit,” sdělil Středula s tím, že se do 5. září ještě mohou změnit jejich požadavky.

Zvýšení minimální mzdy

Odbory požadují, aby se minimální mzda zvýšila na 18 200. “Toto je pouze vyrovnání kupní síly minimální mzdy ve srovnání s inflací, která probíhá a ještě se dá očekávat její zvyšování,” řekl Středula. Podle něj je velmi nízká i sociální podpora. “Česká minimální mzda je v poměru k mediánové nebo průměrné mzdě jedna z nejnižších v Evropské unii,” doplnil Středula. V současné době se dle něj zkombinovaly tři krize najednou. Zmínil krizi energetickou, válečnou a doznívající epidemickou.

Zpracoval Rudolf Hruboň