Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Zahraniční

STRATEGIE UKRAJINY: Dobýt Donbas a Krym vyměnit za zrušení sankcí

Ukrajinská armáda se podle posledních zpráv usilovně chystá na útok na východ země s cílem získat zpět území, která nyní ovládají povstalci. Krym by potom Ukrajinci chtěli vyměnit s Ruskem za zrušení západních sankcí.

Armáda má pohotovost

Správa lidových milicí Doněcké lidové republiky (DLR) se dozvěděla o přípravách ukrajinské armády na útok na Donbasu a posilování útočných jednotek. Zaregistrovali jsme aktivity ukrajinských ozbrojených sil v zóně takzvané operace spojených sil, jež svědčí o přípravách na útok,“ řekl novinářům mluvčí správy. Podle jeho slov byly v jednotkách první samostatné tankové brigády ukrajinské armády odloženy dovolené všech příslušníků a velitelé dostali rozkaz, aby se nacházeli na místech dočasné dislokace. Z nemocnic jsou dočasně propouštěni mechanici, řidiči a zaměřovači. Do tankových jednotek byly vyslány komise ze štábů brigád za účelem kontroly příprav zbraní a vojenské techniky, prověrky vybavení tanků dynamickou ochranou, doplnění munice a paliv.

Stoupá počet provokací

„Máme hodnověrné údaje, že za účelem provokací do okolí Avdějevky (město několik kilometrů od Doněcka kontrolované Kyjevem, pozn. red.) dorazilo 40 vojenských příslušníků třetího samostatného pluku speciálního určení, kteří předtím absolvovali výcvik pod velením instruktorů z Velké Británie ve 142. výcvikovém a tréninkovém středisku speciálních sil,“ sdělili v DLR. Mluvčí obranného úřadu dodal, že se k frontové linii na Donbasu blíží samohybné raketové odminovací systémy a rovněž byl zahájen přesun vojenských jednotek ukrajinské armády z Oděské oblasti. Prezident DLR Denis Pušilin včera řekl, že ukrajinská armáda soustředila u frontové linie už asi 120 tisíc vojáků.

Dobytí Donbasu a vrácení Krymu

Ukrajina soustředila na Donbasu již polovinu své armády a ostřeluje domobranu, včetně použití zakázané techniky. Strategickým cílem připravovaného útoku ukrajinské armády je získání zpět území na východě země, která nyní ovládají povstalci. Západní státy nyní mohutně Ukrajinu vyzbrojují, aby se mohla postavit povstaleckým silám. Po dobytí Donbasu chce Ukrajina navrhnout Rusku vrácení Krymu výměnou za zrušení západních sankcí. Napětí v regionu stupňují USA a další země NATO. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že aliance zvyšuje dodávky zbraní Ukrajině a že se tam zvýšil počet západních instruktorů. Podle jeho názoru to může vyprovokovat ukrajinskou vládu k vojenským avantýrám, což je přímou hrozbou pro bezpečnost Ruska.

Zpracoval Rudolf Hruboň