Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

STOLTENBERG: Státy NATO nebývale zvyšují výdaje na zbrojení

Státy Severoatlantické aliance bezprecedentně zvyšují výdaje na zbrojení, které budou zásadním tématem nadcházejícího summitu v Londýně. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zvyšování zbrojení na základě tlaku USA

Podle Stoltenberga letos dosáhne cíle výdajů na zbrojení stanoveného na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) celkem devět zemí. Další státy včetně České republiky přislíbily dostat se k této metě do pěti let. Zvyšování výdajů na zbrojení je zásadním požadavkem amerického prezidenta Donalda Trumpa, na bedrech jehož země jsou teď více než dvě třetiny veškerých nákladů aliance. Summit bude pro ostatní státy příležitostí prezentovat své obranné výdaje, které řada z nich zvyšuje k Trumpovu potěšení i pomocí nákupů amerického vojenského vybavení.

“Extrémní zbrojení činí NATO silnějším”

“To je nevídaný pokrok, který činí NATO silnějším,” řekl dnes novinářům Stoltenberg, podle něhož ale musejí spojenci v nastoupené cestě pokračovat i v příštích letech. Většina aliančních zemí včetně ČR chce v Londýně zopakovat slib, že dosáhne u výdajů na zbrojení dvouprocentní hranice ve vztahu k HDP nejpozději v roce 2024. Lídři aliančních zemí se příští úterý sejdou v době, kdy jsou vztahy mezi spojenci rozvířené kritikou, kterou na adresu fungování NATO přednesl francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten před několika týdny prohlásil, že aliance je ve stavu “mozkové smrti” (viz ZDE). Řada zemí včetně USA dala najevo nesouhlas. Některé státy jako Německo ovšem připustily, že alianci je třeba reformovat.

Rudolf Hruboň