Generální tajemník NATO a bývalý norský premiér Jens Stoltenberg; Foto: Kjetil Ree / Wikimedia Commons

Generální tajemník NATO a bývalý norský premiér Jens Stoltenberg; Foto: Kjetil Ree / Wikimedia Commons

Zahraniční

STOLTENBERG: O opatřeních proti Rusku rozhodne NATO v červenci

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg reagoval na prohlášení ministra obrany Ruska Sergeje Šojgu o vytvoření tří nových divizí ruské armády na obranu proti zvyšování vojenské přítomnosti NATO u ruských hranic.

“NATO bude i nadále zvyšovat svůj kontingent u ruských hranic”, uvedl Stoltenberg. “Konečné rozhodnutí o rozsahu posílení vojenské přítomnosti NATO ve východní Evropě bude přijato na summitu aliance v červenci. Tato opatření jsou již projednávána”, pokračoval.

Jako argument pro posílení sil NATO v Evropě uvedl situaci na Ukrajině. Podle něj prý “není pochyb o tom, že všechny akce NATO jsou reakcí na chování Ruska na Ukrajině”.

Stoltenberg interpretoval akce NATO jako údajně “obranné, přiměřené a v souladu s mezinárodními závazky”. Podle jeho názoru, posilování přítomnosti vojenské aliance ve východní Evropě není údajně nic jiného než výraz “jasného signálu, že budeme držet pohromadě při obraně a odstrašování Ruska.”

Vojenští analytici označují poslední kroky Severoatlantické aliance za záměrné zvyšování napětí v regionu Evropy s cílem vyprovokovat otevřený vojenský konflikt s Ruskem.

Rudolf Hruboň