MiG-29 polského letectva; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

MiG-29 polského letectva; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

STÍHAČKY: Polské ministerstvo obrany nedoporučilo nákup amerických letadel F-35

Polské ministerstvo obrany nedoporučilo nákup amerických stíhaček F-35 jako náhradu za ruské letouny MiG-29. Americká nabídka je příliš drahá a parametry amerických stíhaček nedosahují parametrů ruských strojů. Uvádí se to v článku na zpravodajském serveru Riafan (viz ZDE).

Polsko může ušetřit více než miliardu dolarů

„Ruské víceúčelové stíhačky plní své úkoly mnohem lépe než americké F-35,“ uvádí polské ministerstvo národní obrany. Kromě toho je Polsko v rozpacích z velmi vysoké ceny F-35. Navíc americké letouny velmi ztrácejí v porovnání technických specifikací s letouny MiG-29. Odmítnutí nákupu F-35 ušetří polské armádě více než miliardu dolarů, uvádí se v článku. Ministerstvo obrany také poznamenalo, že americká nabídka servisu letadel nesplnila očekávání.

Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35A; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Ocenění ruských strojů

Současně polská armáda dala ruským letounům velmi vysoké hodnocení. “Dnes máme tři plnohodnotné eskadry plus dva MiG-29 a jeden Su-22, které velmi dobře slouží, uvedlo ministerstvo obrany. Jak však připustila armáda, na nákup nových strojů nemá mnoho zdrojů, takže si musí „vybrat něco na úkor něčeho – v současné světové nabídce stíhaček neexistuje žádná střední třída“, uvádí se v článku. O nákupu F-35 v Polsku se začalo diskutovat začátkem května tohoto roku. Konečné rozhodnutí má být učiněno na konci ledna příštího roku. Rozhodovat budou zástupci polských ozbrojených sil a členové vlády.

Část polských MiGů je z od nás

V polovině devadesátých let vyměnila česká armáda deset stíhaček MiG-29 za jedenáct polských vrtulníků Sokol. Na obchodu se podílel Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ve funkci náměstka ministra obrany. O několik let později v březnu 2001 Kalousek hodnotil výměnu jako údajně výhodnou s tím, že v případě MiGů se jednalo o stroje, které prý byly již dva roky vyřazeny z výzbroje armády. Podle tehdejšího ministra financí Pavla Mertlíka se však nejednalo o výhodnou transakci a výměnu označil za “obrovský tunel, který nemá obdoby” (viz ZDE).

Rudolf Hruboň