Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost

STEM: Češi ztrácejí důvěru k Západu, naopak stoupla náklonnost k Rusku

Důvěra v západní mocnosti u českých občanů za posledních osmnáct měsíců notně klesla. Naopak pozitivním vztahem k Rusku se vyznalo 34 % Čechů, což je nejvíc od roku 2006. Uvádí se to ve výsledcích posledního průzkumu veřejného mínění agentury STEM (viz ZDE).

Nejvíce si pohoršily USA, Francie a Německo

Nejvíce si podle průzkumu pohoršily Spojené státy americké, Francie, a sousední Německo. Naopak stabilně nejlepší vztah mají Češi ke Slovensku (87 %) a Rakousku (78 %). Spojené státy zaznamenaly podle autorů průzkumu proti roku 2017 největší propad ze všech zkoumaných zemí, když si pohoršily o devět procent (41 %). Souviset to může s nástupem prezidenta Donalda Trumpa a jeho kroky, míní. „Podobně propad popularity Francie (nyní 65 %) lze vysvětlit turbulentním obdobím země spojeným s kroky prezidenta Emmanuela Macrona,“ uvedl STEM. Snižující se oblíbenost Velké Británie (64 %) se dává do souvislosti s Brexitem.

Pozitivně vnímaných zemí je více

Po Slovensku a Rakousku vnímají Češi převážně pozitivně Chorvatsko, Nizozemsko, Itálii, Kanadu a země severní Evropy, tedy Švédsko, Norsko a Dánsko. Uprostřed žebříčku sledovaných zemí se umístily Belgie, Maďarsko, a Slovinsko, které hodnotilo pozitivně přibližně 60 procent lidí. Zhruba polovina Čechů tak smýšlí o Japonsku, Polsku a Německu. Méně než polovina dotázaných má pozitivní vztah k Srbsku, Ukrajině, Turecku, Číně a Rusku. Přesto si Rusko oproti poslednímu průzkumu v prosinci 2017 polepšilo o čtyři procenta a je na tom nejlépe od dubna 2006, kdy vztah k Rusku hodnotilo pozitivně 36 % českých občanů.

Rudolf Hruboň