Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

STÁTNÍ KORUPCE: USA chtějí uplatit východní Evropu miliardou dolarů

Miliardu dolarů (23 miliard Kč) pošlou USA zemím střední a východní Evropy sdruženým v iniciativě Trojmoří, aby údajně podpořily jejich energetickou nezávislost na Rusku. Na mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Američané chtějí prodávat Evropě svůj plyn

Investicí ve výši miliardy dolarů chtějí Spojené státy podle Pompea údajně “podpořit soukromé podnikání v energetickém sektoru.” Spojené státy dlouhodobě kritizují dokončovaný plynovod Nord Stream 2, který bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Washington se obává přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy jsou však Spojené státy motivovány vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu (LNG) z USA. Česká republika bude k plynovodu Nord Stream 2 připojena plynovodem Eugal.

Iniciativa Trojmoří

Iniciativa Trojmoří sdružuje dvanáct zemí střední a východní Evropy mezi Jaderským, Černým a Baltským mořem. Všechny kromě Rakouska jsou postkomunistické země. Vznikla v roce 2016 s cílem zajistit politickou podporu významným přeshraničním projektům v energetice, dopravě nebo digitální komunikaci, a zlepšit tak dopravní spojení, posílit energetickou bezpečnost a hospodářsky posílit východní část Evropské unie. Členem iniciativy je též Česko.

Rudolf Hruboň