Vít Rakušan, předseda hnutí STAN; Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN; Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Domácí

STAROSTY FINANCUJÍ pochybné firmy. Hnutí to nevadí

Na transparentní účet politické strany Starostové a nezávislí přicházejí v posledních dvou měsících podezřelé platby. Jde o ­sumy od 100 do 200 tisíc korun, které posílají podle zjištění MF ­DNES neprůhledné firmy registrované na Kypru nebo společnosti ve ztrátě (viz ZDE).

Firmy ve ztrátě

Například akciová společnost Nemohold, jejíž hospodaření skončilo loni ztrátou 1,4 milionu korun, poslala sto tisíc korun. Jde o firmu kterou podle posledního zápisu z letošní valné hromady vlastní z více než 66 procent kyperská společnost Urbania Investments Limited. Peníze posílají i firmy, které oficiálně vykazují někdy i obrovské ztráty. Například společnost Prior Obchodní domy poslala 180 tisíc korun. Ve výroční zprávě za loňský rok ale píše, že neuhrazená ztráta společnosti z minulosti činí ke konci loňského roku už přes 416 milionů korun.

Rakušanovi to nevadí

Za dva měsíce už hnutí takto poslaly podobné firmy přes tři miliony korun. Proč k přesunům peněz dochází, není jasné. Lidé z těchto firem tvrdí, že je to jejich soukromá záležitost, kterou nehodlají komentovat. Předseda Starostů Vít Rakušan odmítá, že by prý firmy mohly čekat, že si takto koupí vliv na politickou stranu. “Chtěl bych k tomu pouze říci, že pokud si naši sponzoři od své finanční podpory slibují cokoliv jiného než to, že budeme díky ní naplňovat náš program, budou hluboce zklamaní,“ tvrdí Rakušan.

Zpracoval Rudolf Hruboň