Vít Rakušan, předseda hnutí STAN; Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN; Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Domácí

STAROSTOVÉ BY MĚLI VYSVĚTLIT financování hnutí na mimořádné schůzi Sněmovny

Poslanci se příští týden mimořádně sejdou kvůli peněžitým darům, které obdrželo vládní hnutí STAN od pochybných firem. Schůzi ve středu svolala na čtvrtek 13. ledna předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová z podnětu 64 poslanců opozičních hnutí SPD a ANO.

Dary od firem z Kypru

Opoziční poslanci chtějí vysvětlit původ peněz pro hnutí STAN ze zahraničí, stojí v návrhu programu. Stotisícové až dvěstětisícové sumy posílaly firmy, které podle zjištění MF ­DNES vlastní ti stejní lidé (viz ZDE). Posílaly je podle deníku firmy, respektive společnosti, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily. „Za dva měsíce už straně takto rozdrobeně poslaly přes tři miliony korun,“ uvedl list.

Starostové stále mlží

Hnutí v dnešní tiskové zprávě uvedlo, že prý žádné peníze ze zahraničí nepřijalo. „Hnutí STAN přijímá dary pouze od právnických osob se sídlem v ČR a od českých občanů. To si lze snadno ověřit kontrolou transparentního účtu,“ sdělilo. Hnutí se ohradilo vůči spekulacím o darech i o tom, že by se někdo mohl jejich prostřednictvím snažit o ovlivňování politického rozhodování. Mimořádná schůze se nakonec nemusí uskutečnit, pokud Sněmovna neschválí návrh jejího programu.

Zpracoval Rudolf Hruboň