Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS); Foto: Profil R. Zajíčkové na sociální síti

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS); Foto: Profil R. Zajíčkové na sociální síti

Domácí

STAROSTKA PRAHY 5 ZA ODS blokuje svým podnikáním prostory pro základní školu

Starostka Prahy 5 a kandidátka ODS do Sněmovny Renáta Zajíčková čelí ostré kritice za to, že se kvůli jejímu podnikání nevejdou místní děti do škol. Upozornil na to server Seznam Zprávy (viz ZDE).

Její gymnázium má přednost

Kandidátka do Sněmovny za ODS a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková odmítla garantovat místním základkám část městské školní budovy, kterou radnice pronajímá za nestandardních podmínek jejímu soukromému gymnáziu. Nedostatek míst pro prvňáky se tak probíral na mimořádném jednání zastupitelstva, které si opozice vydupala pomocí veřejné petice. Zajíčková čelí čím dál většímu tlaku kvůli podnikání na úkor místních obyvatel. Ostře ji kritizuje část veřejnosti, opozice i někteří koaliční zastupitelé kvůli jejímu střetu zájmů.

Losování prvňáčků

Situace v Košířích se v posledních dvou letech natolik zhoršila, že pro místní děti nebylo v nejbližších školách dost místa. O „vyvolených“ se dokonce muselo losovat. Na koho se nedostalo, ten teď musí složitě dojíždět například do vedlejší Prahy 4. A tato situace by se letos měla opakovat, některé školy totiž letos na jaře znovu oznámily, že si budou muset mezi přihlášenými žáky vybírat. Zastupitelé proto pravidelně interpelují starostku Zajíčkovou. Jako snadné řešení se nabízí ukončit nájem její soukromé střední škole, která ani plně nevyužívá kapacitu budovy základní školy. To ale Zajíčková odmítá.

Kritika ze všech stran

Tlak na starostku ve střetu zájmů se proto v posledních měsících stupňuje. Starostku ostřeluje nejen opozice, ale také někteří koaliční partneři. Kvůli střetu zájmů starostky rezignovala na funkci radní pro majetek zastupitelka koaliční TOP 09 Nadežda Priečinská. Na evidentní střet zájmů Zajíčkové několikrát upozornil senátor za Prahu 5 Václav Láska. Vznikají veřejné petice. Za poslední z nich stojí místní obyvatelé, kteří do příštích komunálních voleb budou kandidovat pod praporem nového hnutí Praha 5 Sobě.

Zpracoval Rudolf Hruboň