Starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut; Foto: TOP09

Starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut; Foto: TOP09

Domácí

STAROSTA ZA TOP09 ODMÍTÁ VYDAT lidem peníze ze sbírky na pomoc po tornádu

Starosta jedné z nejvíce zasažených moravských obcí řáděním tornáda Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP09) odmítá postiženým lidem vydat peníze z transparentního účtu, který zřídila tamní radnice. Tvrdí, že peníze jsou prý určeny pouze na obnovu obecního majetku. Upozorňuje na to server iRozhlas (viz ZDE).

35 milionů pouze pro městys?

Starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP 09) má jasno: peníze, které nasbírala obec zasažená tornádem na transparentním účtu, mají sloužit na opravu obecního majetku. Účet, na kterém se sešlo skoro 35 milionů korun, tak obec i inzeruje: „Na pomoc pro náš městys,“ stojí na webu. Na peníze z transparentního účtu pro Moravskou Novou Ves tak místní nedosáhnou: celá částka poputuje na obnovu obecního majetku. Občanům s rozbořenými domy bez střech mají podle Košuta pomoci charity, pojišťovny a stát. O rozdělení peněz ještě nehlasovalo zastupitelstvo, podle Košuta je v něm ale prý většina rozhodnutá jeho tezi podpořit.

Starosta chce mít peníze pod kontrolou

Kritici přístupu starosty Košuta poukazují na to, že většina poškozeného obecního majetku je pojištěna a náklady na jeho opravy by tak mělo pokrýt plnění pojišťoven. Jediným důvodem postupu starosty tak může být jeho snaha mít kontrolu nad tím, ke komu nakonec peníze doputují. Nad rozdělováním veřejných zakázek má totiž jako starosta výrazný vliv, zatímco pokud by peníze poskytl občanům, za co je utratí už by pod kontrolou neměl. Takto bude mít možnost “usměrnit” tok peněz ke spřáteleným podnikatelům, kteří potom na oplátku mohou financovat např. jeho budoucí předvolební kampaň.

Jiné postižené obce občanům peníze dají

Transparentní účty v ostatních obcích postižených tornádem jsou na webových stránkách označené jako sbírky pro občany. „My lidem peníze pošleme, samozřejmě,“ říká Libor Střecha, starosta Hodonína, města, kterému tornádo způsobilo škodu ve výši 120 až 150 milionů korun: po řádění živlu tu zůstala zničená základní škola, sportovní areál i lesopark. Město poslalo hned po katastrofě 50 tisíc korun všem poškozeným a 200 tisíc všem občanům, kteří museli přistoupit k demolici. „To byla jednorázová pomoc, teď jsme vypsali výzvy, lidé si mají nechat nacenit škody. Ten účet chceme rozdělit mezi lidi a na obnovu majetku,“ popisuje Střecha (PRO Hodonín).

Zpracoval Rudolf Hruboň