Socha maršála Koněva poničená vandaly z 21. na 22.8.2019; Foto: Facebookový profil Prahy 6

Socha maršála Koněva poničená vandaly z 21. na 22.8.2019; Foto: Facebookový profil Prahy 6

Domácí

Starosta Prahy 6 za TOP09 vyjádřil POCHOPENÍ PRO VANDALY, kteří poškodili sochu Koněva

Mezinárodní ostudu způsobil svým vyjádřením starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09), který v rozhovoru pro média prohlásil, že “má pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení”.

K útoku došlo v noci z 21. na 22. srpna

„Zabýváme se tím. Po deváté hodině nám bylo oznámeno, že tu sochu někdo poškodil barvou, takže na místo vyrazili kolegové, kteří to ohledali. Budeme pátrat po zatím neznámém pachateli,“ sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Pachatel podle zveřejněných snímků polil podstavec sochy a na obložení nastříkal nápis „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme“ a letopočty včetně roku 1968.

Starosta změnil názor na očištění sochy

Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) je to další skládačka do série incidentů, které tuto sochu provází. „Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce,“ uvedl Kolář ve vyjádření pro server Echo24. “Za nás bude socha, jako vždy, do 24 hodin čistá a krásná, aby ji někdo mohl zase zneuctít,” dodal starosta v ranním prohlášení. Odpoledne však otočil a sdělil, že “dokud ruská strana nebude věcně jednat o odstranění sochy, zůstane popsaná a pomalovaná krví.”

Protest ruské ambasády

V podvečer zveřejnilo velvyslanectví Ruské federace na svém Facebookovém profilu oficiální protest:

Komentář velvyslanectví Ruské federace v České republice v souvislosti s aktem vandalismu vůči pomníku maršála…

Zveřejnil(a) Посольство России в Чехии dne Čtvrtek 22. srpna 2019

 

Rudolf Hruboň