Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS); Foto: Profil Z. Stanjury na sociální síti

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS); Foto: Profil Z. Stanjury na sociální síti

Domácí

STANJURA navrhuje zrušení státní podpory stavebního spoření

Vláda hledá úspory ve státním rozpočtu na příští rok. Škrty by se podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) mohly dotknout i státních příspěvků do systému stavebního spoření. Stanjura řekl, že diskutováno je buď jejich omezení, nebo dokonce úplné zrušení.

Bez příspěvku ztratí spoření smysl

Ministr Stanjura hovořil pro Českou televizi o snížení stavebního jako o „jedné z možností“, jak snížit výdaje státního rozpočtu. Na stole je podle něj ale i úplné zrušení podpory. Rozhodnutí ale zatím není definitivní. „Debata probíhá,“ tvrdí Stanjura. Podle předsedkyně koaliční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je ale debata o změně příspěvku prý na místě. Připomněla však, že koaliční strany jsou teprve na jejím počátku. Opozici a Asociaci českých stavebních spořitelen se návrh nelíbí, proti je i vládní KDU-ČSL.

Ztráta pro 3 miliony lidí

Lidé, kteří si do stavebního spoření přispívají, si doteď díky státním příspěvkům výrazně polepšili, maximální podpora státu ovšem činí ročně 2000 korun a odvíjí se podle částky, jakou si střadatelé každý měsíc na účet přispívají. Řada odborníků ale upozorňuje, že bez příspěvků státu by přestalo mít stavební spoření smysl. Podle Asociace českých stavebních spořitelen by pokles zájmu o stavební spoření mohl vést ke snížení nabídky úvěrů na bydlení, včetně žádaných investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity. Stavební spoření v současnosti využívá více než 3 miliony Čechů.

Zpracoval Rudolf Hruboň