Příslušníci hnutí Tálibán; Foto: isafmedia, Wikimedia Commons

Příslušníci hnutí Tálibán; Foto: isafmedia, Wikimedia Commons

Zahraniční

STÁHNĚTE SE, nebo vás vyženeme, varoval Tálibán Američany

Radikální hnutí Tálibán pohrozilo Spojeným státům, že pokud Američané dohodu o odchodu z Afghanistánu k 1. květnu nesplní, vyžene je ze země pryč. Reagovalo tak na prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena, který odklad odchodu připustil. Informoval o tom arabský server Arab News (viz ZDE).

Biden zvažuje nedodržení smlouvy

Podle platné dohody, kterou uzavřel jeho předchůdce Donald Trump, mají Spojené státy k 1. květnu tohoto roku stáhnout z Afghánistánu všechny americké vojáky. Podmínkou Američanů bylo, aby Tálibán omezil násilí v regionu, odřízl se od teroristických skupin a účastnil se vnitroafghánských jednání o složení zbraní. Rychlý odchod z Afghánistánu by ale mohl způsobit, že by Tálibán či jiné skupiny mohly přemoci provládní složky v klíčových městech. Biden proto ve čtvrtek připustil, že by američtí vojáci mohli v Afghánistánu „z taktických důvodů zůstat”. Nepředpokládá prý ale, že by prodloužení termínu bylo delší než jeden rok.

Proamerická vláda se odchodu bojí

Toto vyjádření Tálibán značně znepokojilo. „Pokud někdo poruší dohodu z Dauhá a vstoupí na válečnou stezku, Afghánci mají bohatou zkušenost s obětováním se pro svobodu své země a mohou zahraniční jednotky vyhnat násilím,” řekl serveru Arab News mluvčí Tálibánu Zabihullah Mujahid. Varoval zahraniční mocnosti, že pokud se ve stanovém termínu nestáhnou, ponesou „další finanční a lidské ztráty”. Takový návrh ale vehementně odmítá proamerický loutkový prezident Ashraf Ghani. Ten si přeje, aby zahraniční jednotky v zemi zůstaly ještě o pár let déle, protože Tálibán prý neplní podmínky, ke kterým se zavázal.

Zpracoval Rudolf Hruboň