Americká strážní loď Island; Foto: Rnendza / Wikimedia Commons

Americká strážní loď Island; Foto: Rnendza / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠROT: Vyřazeným americkým lodím se ještě nepodařilo doplout na Ukrajinu

Vyřazené americké bojové čluny Island, které USA darovaly Ukrajině, prý dorazí na Ukrajinu během jednoho roku. Informovala o tom 2. března agentura UNIAN s odkazem na pomocníka amerického ministra zahraničí George Kenta, který promluvil na briefingu v Oděse.

Danajský dar

Podle Kenta jsou nyní lodě v Baltimoru. Již jsou majetkem Ukrajiny, ale jsou v tak špatném stavu, že ještě nejsou připraveny překročit oceán do Černého moře. George Kent řekl, že Spojené státy jsou ochotné spolupracovat s Ukrajinou jiným způsobem, aby poskytly této zemi „příležitost bránit se před vnější agresí”. Pomoc, podle něj, bude spočívat v tréninku a společných cvičeních, stejně jako pravidelné přítomnosti amerických lodí v Černém moři.

Porošenkova propaganda

Slavnostní předání dvou vyřazených člunů se uskutečnilo v Baltimoru již v září minulého roku a zúčastnil se ho prezident Ukrajiny Petro Porošenko a velitel ukrajinského námořnictva Igor Vorončenko. Na tomto setkání Porošenko vyjádřil naději, že čluny „se stanou další cihlou v posilování námořní aliance mezi ukrajinským a americkým národy”.

Lodě by šly jinak do šrotu

Hlídkové čluny třídy Island byly postaveny v 80. letech minulého století pro pobřežní stráž Spojených států. Celkem bylo vyrobeno 49 lodí. 37 z nich zůstává v provozu, dvě byly v roce 2016 předány pobřežní stráži Gruzie. Výzbroj lodí se skládá z 25 milimetrového kanónu a dvou kulometů. Ukrajině byly předány lodě Drummond a Cushing postavené v roce 1988. Podle Marine Traffic je Drummond údajně stále v provozu, i když naposledy opustil přístav v březnu 2016.

Rudolf Hruboň