Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

SRBSKO spouští výrobu ruské vakcíny Sputnik V

Srbsko jako první evropská země zahajuje výrobu ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V. Potvrdil to ministr pro inovace a technologie Nenad Popovič, jak oznámil server Novinky (viz ZDE).

4 miliony dávek za půl roku

Bělehradský virologický institut Torlak vyprodukuje podle Popoviče v příštích šesti měsících na čtyři miliony dávek. Vakcíny budou určeny zejména pro domácí trh, ale i na výpomoc jiným zemím v re­gionu. V Srbsku vyrobenými vakcínami by se mohlo začít očkovat do deseti dnů. Země očkuje nejvíce čínskou vakcínou Sinopharm, dále pak Sputnikem V, AstraZenekou a preparátem Pfizer/BioNTech.

Od října výroba Sinopharmu

Sputnikem V očkuje zhruba sedm desítek zemí světa. Z Evropy jsou to kromě Ruska a Srbska též Maďarsko, Slovensko a některé další balkánské státy. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) preparát dosud neschválila. Srbsko se od října chystá vyrábět také čínskou vakcínu Sinopharm. Prezident Vučić dříve uvedl, že by ve spolupráci s Čínou a Spojenými arabskými emiráty měla v zemi vzniknout nová továrna, která bude schopna produkovat dva až tři miliony dávek měsíčně.

Dar 100 tisíc vakcín pro Česko

Při nedávné návštěvě České republiky nabídl srbský prezident naší republice 100 tisíc vakcín Pfizer/BionTech (viz ZDE). Nabídku přivítal premiér Andrej Babiš.

Srbský prezident Aleksandar Vučić mi na našem společném jednání na čtyři oči nabídnul neuvěřitelný dar. 100 tisíc vakcín…

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Středa 19. května 2021

Zpracoval Rudolf Hruboň