Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a srbský prezident Aleksandar Vučić; Foto: Twitter Aleksandar Vučić

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a srbský prezident Aleksandar Vučić; Foto: Twitter Aleksandar Vučić

Zahraniční

SRBSKO neobětuje Kosovo výměnou za členství v EU, prohlásil prezident Vučić

Srbsko odmítne členství v Evropské unii, pokud by bylo nuceno uznat Kosovo. Po čtvrtečním jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić.

Srbsko bude pod velkým tlakem

Žádné řešení srbsko-kosovského konfliktu se podle Vučiče neobejde bez souhlasu Moskvy. „Pokud si myslíte, že uznáme Kosovo nebo že Kosovo vstoupí do OSN, že nedostaneme nic kromě členství v EU, naše odpověď bude ne,“ řekl Vučić s tím, že Srbsko čekají těžké časy, v nichž bude země čelit velkým mezinárodním tlakům. Lavrov po jednání uvedl, že Kreml podpoří jen takové řešení kosovské otázky, které bude přijatelné pro Bělehrad a které schválí Rada bezpečnosti OSN, kde má Moskva právo veta.

Kosovo vzniklé pod palbou NATO

Kosovo, které nyní z 90 procent obývá albánské obyvatelstvo, v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO v roce  1999 (viz ZDE). Mezi státy, které nezávislost Kosova uznaly, je vedle USA například i většina zemí EU, včetně Česka. Několik unijních zemí včetně Slovenska ale dodnes Kosovo neuznalo. Pomocí svých spojenců Ruska a Číny se Srbsko zároveň snaží blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací včetně OSN.

Rusko podpoří jen spravedlivou dohodu

Šéf ruské diplomacie podpořil úsilí Evropské unie o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. Podle něj však musí být naplněna takzvaná Bruselská dohoda z roku 2013 a především pak její ustanovení, které předpokládá vytvoření kvaziautonomního územního celku složeného z okresů se srbskou většinou v Kosovu. Priština se navzdory svému podpisu pod dohodou její realizaci už léta brání, neboť se obává, že autonomie umožní vměšování Bělehradu do vnitřních záležitostí země. Kosovo, zemi ovládanou lidmi napojenými na kriminální podsvětí, podporuje Západ a zejména Spojené státy.

Rudolf Hruboň