Víc než polovina Slováků by se podle průzkumu agentury Focus nechala naočkovat ruskou vakcínou Sputnik V, jejíchž dvě stě tisíc prvních dávek na Slovensko dovezl armádním speciálem z Ruska premiér Igor Matovič. Uvádí se to v článku na serveru Deník (viz ZDE).
Veřejné mínění na straně premiéra
Veřejné mínění je tentokrát na straně premiéra, alespoň pokud jde o ochotu se nechat ruskou vakcínou naočkovat. Očkování ruskou vakcínou Sputnik V je přijatelné pro zhruba stejný počet Slováků jako očkování vakcínou Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury Focus. Podle průzkumu by se vakcínou Pfizer/BioNTech nechalo očkovat 55 %, na druhé příčce je ruská vakcína Sputnik V, kterou by se nechalo naočkovat 53 % dotazovaných. Až poté následují další povolené západní vakcíny americká Moderna (47%) a AstraZeneca (43%).
Zásadní krok v boji proti epidemii
Pouze Sputnikem je ochotných se nechat naočkovat asi deset procent Slováků, kteří jiným než ruským vakcínám nedůvěřují. To je pro Matoviče zcela zásadní argument pro dovoz a povolení očkování Sputnikem V. „Dovést Sputnik na Slovensko byl zásadní krok, který zajistí, aby se dalo očkovat cca půlmilión lidí navíc, kteří by to jinak neudělali. Co výrazným způsobem zvýší proočkovanost a umožní dosáhnout kolektivní imunitu, bez které bychom chodili roky v rouškách. Místo díků, zde za tento odvážný krok někdo rozehrál podivnou hru za odstoupení ministra zdravotnictví,“ uvedl Matovič na svém Facebooku.
Odpovědnost je na lékaři
Slovenský ústav pro kontrolu léčiv (ŠUKL) odmítl vakcínu zaregistrovat na Slovensku s tím, že na to prý nemá od Rusů dostatek podkladů a sám nemá k něčemu takovému ani dostatečné kapacity. Proto ministr zdravotnictví Marek Krajčí udělil Sputniku V jako neregistrovanému léčivu výjimku. Odpovědnost za očkování tak přechází na ošetřující lékaře. Dvě stě tisíc dávek Sputniku V zůstává prozatím v chladících boxech na letišti v Košicích.
Zpracoval Rudolf Hruboň