Ukrajinský vrah Vitalij Markiv; Foto: Facebook

Ukrajinský vrah Vitalij Markiv; Foto: Facebook

Zahraniční

SPRAVEDLNOST: Za vraždu fotoreportérů má jít Ukrajinec na 24 let do italského vězení

Italský soud v Pavii v pátek poslal na 24 let do vězení Ukrajince s italským občanstvím Vitalije Markiva poté, co jej shledal vinným z účasti na zavraždění dvou fotoreportérů v květnu 2014 během bojů mezi vládními vojsky a proruskými rebely na východě Ukrajiny. Uvádí se to např. v článku na serveru Lidovky.cz (viz ZDE).

Navigoval úmyslně palbu na novináře

Obžaloba kladla Ukrajinci za vinu, že se podílel na zabití italského fotografa Andrey Rocchelliho a jeho ruského kolegy či tlumočníka Andreje Mironova, které 24. května 2014 ve Slavjansku u Doněcka zabila minometná palba. Při tomto útoku byl také vážně zraněn francouzský fotoreportér William Roquelon. Podle obžaloby Markiv předal informaci o přítomnosti novinářů ukrajinské armádě, a tak šlo o úmyslnou vraždu. Obhajoba naopak tvrdila, že se reportéři ocitli na bojišti údajně bez znaků, umožňujících rozpoznání jejich profese, a stali se oběťmi přestřelky. Markiv ve svém posledním slově před soudem zdůraznil, že je prý “ukrajinský vlastenec, bojoval jako prostý voják a vždy bude hájit Ukrajinu.”

Za vraha se postavil ukrajinský ministr vnitra

Za svého někdejšího podřízeného z jednotek ukrajinské Národní gardy se u soudu marně přimlouval ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. „24 let pro Vitalije Markiva je nespravedlivé a hanebné rozhodnutí italského soudu, proti kterému bude podáno odvolání,“ zareagoval Avakov podle listu Ukrajinska pravda. Markiv a ukrajinský stát podle něj údajně nenesli žádnou vinu na smrti fotoreportérů, kteří se prý stali „obětí agresivního Ruska, které rozpoutalo válku“ na východě Ukrajiny.

Rudolf Hruboň