Miloš Zeman a Svatopluk Bartík; Koláž: sociální sítě

Miloš Zeman a Svatopluk Bartík; Koláž: sociální sítě

Domácí

SPRAVEDLNOST: Bartík se musí Zemanovi omluvit za výroky o rakovině

Současný předvolební poradce Pirátské strany Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi za výroky, že má rakovinu. V pátek o tom rozhodl Městský soud v Brně. Bartík zároveň musí zaplatit prezidentovi 250 000 korun.

Trest za nepravdivé informace

Soudce Radek Malenovský uvedl, že Bartík musí do tří dnů zaslat Zemanovi doporučený dopis ve znění, že se omlouvá za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí způsobenou tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace. „Žalovaný je povinen žalobci zaplatit 250 000 korun do 15 dnů od právní moci rozsudku,“ uvedl dále Malenovský. Kromě toho musí Bartík zaplatit náklady řízení.

Projekt politického podnikatele

Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že věc byla projektem politického podnikatele, který nevyšel. „Rakovina byla v celém rozsah vyvrácena,“ řekl. V odůvodnění to uvedl i soudce. Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na sociální síti, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a v takovém případě mu zbývá pár měsíců života. Bartík své tvrzení z webu později stáhl s komentářem, že údajně nečekal takovou negativní vlnu vůči Zemanovi ani vůči sobě.

Předvolební poradce Pirátů

Bartíkova aféra nevadila Pirátské straně, aby si ho již před časem nevybrala jako poradce pro svou předvolební kampaň do krajských voleb na jižní Moravě (viz ZDE). „Svatopluk Bartík se přihlásil do otevřeného výběrového řízení, které dělali jihomoravští Piráti. Byli tři kandidáti a on předložil nejlepší vizi kampaně, byl komisí nejlépe hodnocen, a má tak na starosti kampaň v Jihomoravském kraji,“ snažila se přesvědčit novináře mluvčí strany Karolína Sadílková.

Rudolf Hruboň