Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

SPOTŘEBNÍ DAŇ NA PALIVA klesla, ceny to často neovlivnilo

Od středy 1. června se snížila spotřební daň na benzin a naftu o 1,50 koruny (bez DPH). Řidiči by na benzinových stanicích měli oproti předchozímu dnu tankovat levnější paliva, mnohde se ale ceny změnily jen minimálně.

Ceny měly klesnout až o 1,80 Kč na litr

Podle rozhodnutí vlády a novely zákona o spotřebních daních došlo od 1. června do 30. září k přechodnému snížení spotřební daně z motorové nafty a bezolovnatého benzinu, a to o 1,80 koruny včetně DPH na litr. Toto patření má zmírnit dopady vysokých cen pohonných hmot vyvolaných západními sankcemi vůči Rusku kvůli jeho vojenské operaci na Ukrajině. Mnohé čerpací stanice ale doprodávají ještě staré zásoby a tak se ceny změnily pouze někde. Ekonomové ale upozorňují, že vzhledem k dalším sankcím Evropské unie na nákup levné ruské ropy budou ceny dále stoupat.

Velká mediální bublina brzy splaskne

Současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS) slibovala zásadní pomoc se stoupajícími cenami pohonných hmot. Dočasné snížení spotřební daně ale dokáže dopady vzrůstajících cen ropy nakupované evropskými rafineriemi ovlivnit jen málo a pouze na omezenou dobu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) musel přiznat, že stát má jen omezené možnosti, jak cenu paliv na pumpách ovlivnit. Obyvatelé Evropské unie tak budou stále více pociťovat dopady nesmyslných západních sankcí uplatňovaných vůči Rusku pod záminkou nesouhlasu s jeho vojenským zásahem na Ukrajině.

Zpracoval Rudolf Hruboň