Podepřený vstup do budovy Národní technické knihovny; Foto: NTK

Podepřený vstup do budovy Národní technické knihovny; Foto: NTK

Domácí

KAUZA: Sponzor Lidovců a Drahoše je žalován kvůli zfušování stavby Národní technické knihovny

Národní technická knihovna (NTK) podala žalobu kvůli nekvalitnímu provedení stavby NTK na firmu Sekyra Group vlastněnou kontroverzním podnikatelem Luďkem Sekyrou, známým sponzoringem politických stran a styky s podsvětím. Uvádí se v tiskové zprávě NTK (viz ZDE).

Necelých 10 stará stavba

„V únoru 2017 se uvolnily, roztříštily a spadly dvě skleněné tvarovky z vnějšího opláštění budovy NTK v Dejvicích. Podle znaleckého posudku vypracovaného Kloknerovým ústavem ČVUT bylo příčinou havárie extrémní namáhání skla v okolí nosného bodu, které bylo způsobené nevhodným kotvením skleněných prvků. Po dvou letech neúspěšného vyjednávání s generálním dodavatelem stavby o odstranění závady nezbyla NTK s ohledem na běh zákonných lhůt jiná možnost než na generálního dodavatele stavby podat žalobu,“ uvádí knihovna v tiskové zprávě. Nová budova NTK byla přitom slavnostně otevřena teprve před necelými deseti lety, na podzim 2009.

Kontroverzní developer

Potíže řešilo vedení knihovny už dříve. Nepodařilo se ale jakkoli dohodnout s firmou, která stavbu zhotovila. Nejde přitom o nějakou neznámou společnost. Generálním dodavatelem stavby byla firma Sekyra Group, jejímž majitelem je Luděk Sekyra, známý pražský developer a zákulisní politický hráč. Veřejně je známé jeho propojení především s KDU-ČSL, kterou sponzoruje. Svými penězi také podpořil prezidentskou kampaň Jiřího Drahoše. Dobré vztahy udržoval Sekyra i se zavražděným bossem pražského podsvětí Františkem Mrázkem, což kdysi vyšlo najevo díky spisu Krakatice. Svůj přístup v byznysu už dříve komentoval těmito slovy: “V této sféře nelze uplatňovat nějaká radikální morální kritéria, protože byznys je o osobních zájmech a prospěchu.”

Rudolf Hruboň