Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

SPOLU: ODS nominovala do voleb i kontroverzní politiky z minulosti

Občanští demokraté (v rámci koalice SPOLU) se snaží představit v rámci předvolební kampaně jako “záchrana” pro tuto zemi. Strana, která opakovaně deklaruje rozchod se svou kmotrovskou minulostí ovšem na své kandidátky opět dosadila některé kontroverzní politiky.

Pavel Blažek

Čtyřkou brněnské kandidátky je kontroverzní brněnský politik a bývalý ministr spravedlnosti v Nečasově vládě Pavel Blažek, přezdívaný na jižní Moravě jako “Don Pablo”. Blažek je proslulý svými kontakty jak na politiky, tak na podsvětí. V roce 2012 byl například obviněn, že selhal ještě jako státní zástupce v kauze Diag Human, kdy měl být ve střetu zájmů a kde měl svými rozhodnutími připravit stát o zhruba 8 miliard korun. V loňském roce začala Policie ČR a NCOZ vyšetřovat brněnské politiky ODS kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými jsou mimo jiné i Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl.

Pavel Drobil

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS); Foto: Profil p. Drobila na sociální síti

V rámci moravskoslezské kandidátky se objevuje mimo jiné již trochu zapomenutý Pavel Drobil. Krátce před kongresem ODS v listopadu 2009 se jeho jméno objevilo na seznamu krajských kmotrů – mocných zákulisních hráčů, s nimiž se rozhodl údajně bojovat tehdejší stranický předseda Mirek Topolánek. V roce 2010 byl Drobil jen 5 měsíců ministrem životního prostředí, když byl nucen 15. prosince rezignovat na základě aféry na Státním fondu životního prostředí. Den předtím totiž Drobil na zvláštní tiskové konferenci oznámil, že odvolal z funkce ředitele SFŽP Libora Michálka, který předchozího dne podal trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Drobil měl totiž krýt své tehdejší spolupracovníky, kteří se snažili nadhodnotit veřejné zakázky o stamiliony korun, které měly být poté převedeny na tajné financování ODS.

Petr Bendl

Petr Bendl (ODS); Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Na středočeské kandidátce nechybí zase vyhlášené jméno tamější ODS – Petr Bendl, který od roku 2000 za tuto stranu hejtmanoval, vedl dvě ministerstva a kandidoval téměř ve všech volbách – naposledy vloni na podzim neúspěšně do Senátu za Kladno. Podle informací Hospodářských novin prověřuje protikorupční policie prodej 10 nemocnic, které Středočeský kraj prodal v roce 2007, když byl Bendl hejtmanem. Podle Bendlova nástupce Davida Ratha vznikla kraji privatizací nemocnic škoda ve výši tři čtvrtě miliardy korun, protože nemocnice byly prodány výrazně pod účetní hodnotou. Podle Bendla šlo údajně o jednu z nejtransparentnějších privatizací a cena prý nebyla hlavním kritériem privatizace. V roce 2017 Bendl využil přílepku k zákonu o pozemních komunikacích z řad STAN a TOP 09, který dal možnost obcím nakládat libovolně s reklamou na pozemcích obce. Díky tomu si vysloužil kritiku, kdy tak obešel zákon, který měl umožnit odstraňování reklamy, kolem silnic a dálnic. Řada politiků pak tento zákon označila za přílepek lobbistů.

Zdroj: Wikipedia.org (Pavel Blažek, Pavel Drobil, Petr Bendl)

Zpracoval Rudolf Hruboň