Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Domácí

SPOLEK MILIARDÁŘŮ sponzoruje opozici desítkami milionů korun. Prý kvůli demokracii

“Spolek pro podporu liberální demokracie”, založený několika českými miliardáři, rozdělil stranám koalic SPOLU a Pirátů se Starosty celkem 25 milionů. Za dary stojí investiční firma Pale Fire Capital, která financuje například společnosti Aukro, Favi nebo Semantic Visions. Upozornil na to server Seznam Zprávy (viz ZDE).

Podpora opozičních koalic

„Naše podpora vyplývá z původního cíle, aby se demokratické strany dohodly na koaliční spolupráci ve volbách. To se stalo a my plníme, co jsme avizovali,“ tvrdí Dušan Šenkypl, partner Pale Fire Capital. Právě Dušan Šenkypl spolu s kolegy Janem Bartou a Petrem Krajíčkem loni založili Spolek pro podporu liberální demokracie ČR, který, jak tvrdí, je zaměřený proti údajným „populistickým tendencím ve společnosti“. Za hlavní cíl si spolek vytyčil spojování opozičních demokratických stran, aby měly šanci na širší zastoupení v parlamentu.

Investice zaměřené na miliardy

Investiční firma Pale Fire Capital se zaměřuje na financování velkých firem s miliardovými obraty. S nábytkovým srovnávačem Favi letos míří do dalších deseti západoevropských zemí a na aukčním portálu Aukro chce do čtyř let prodávat ročně zboží za 20 miliard korun. Investičně chce vstoupit do projektu připravované Partners Banky. Investice do politických stran ukazují na to, že firma může doufat v získání vlivu na chod státu v případě vítězství sponzorovaných stran ve volbách jako odměnu za poskytnutou finanční podporu.

Zpracoval Rudolf Hruboň