Ilustrační foto: US gov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: US gov / Wikimedia Commons

Zahraniční

Spojené státy otevřou v zahraničí další AGITAČNÍ CENTRA

Americké úřady se chystají v letošním a příštím roce otevřít v několika státech po celém světě tzv. “centra pro boj proti ruskému vlivu v zahraničí”. První pobočky by měly letos na jaře vzniknout v Pobaltí, Gruzii nebo na Balkáně. Informoval o tom ruský deník Izvestija (viz ZDE).

Snaha o ovlivnění veřejného mínění

Podle deníku chce Washington vytvořit globální síť pro boj proti údajnému ruskému informačnímu vlivu, spolupracovat bude i s místními médii a nevládními organizacemi. Využívat přitom má i velké technologické společnosti, jako jsou Facebook, Twitter nebo Google. Testovat novou síť chtějí USA během březnových prezidentských voleb na Ukrajině nebo květnových voleb do Evropského parlamentu, píší Izvestija.

Vměšování do voleb v americkém zájmu

Američané chtějí údajně zabránit vměšování do volebních procesů v zahraničí, píše list. Kromě voleb na Ukrajině a do Evropského parlamentu budou příští rok sledovat i prezidentské hlasování v Kazachstánu, Moldavsku nebo na Srí Lance či parlamentní volby ve Venezuele, Gruzii, Litvě a Černé hoře. “Hlavním úkolem center bude odhalit údajný vliv Moskvy na veřejné mínění v těchto státech a bránit mu,” prohlásil zdroj deníku. Podle něj v mnohých z těchto zemí žije určitá část populace, která se pozitivně staví k Rusku a jeho vládě a právě na ně se mají americká střediska zaměřit.

Protiruská informační válka

Je známo, že ministerstvo zahraničí USA již schválilo zhruba 120 milionů dolarů na protiruskou informační válku. NATO má k tomu také samostatný rozpočet. Proto je tato iniciativa v souladu s globální politikou boje proti Rusku. Jinými slovy, protože Moskva je nepřítel, informační války jsou součástí boje proti ní, vysvětlil americký politolog.

Není překvapující, že Američané chtějí testovat fungování těchto mechanismů v Pobaltí. Na jedné straně zde žije mnoho rusky hovořících lidí, kteří jsou přátelští vůči Rusku, a na druhé straně moc v těchto státech zcela závisí na schválení a podpoře kurátorů ze Spojených států,” řekl lotyšský aktivista pro lidská práva a veřejnost Janiš Kuzins.

Potřeba negativního obrazu Ruska

Washington potřebuje negativní představu o Rusku, “aby zdůvodnil svou militaristickou politiku,” vysvětluje Denis Denisov, ředitel Institutu pro mírové iniciativy a konfliktologii. “Pro všechny jsou umělá obvinění, které Američané používají proti Rusku, zřejmá. Nicméně je to účinný mechanismus pro provádění americké zahraniční politiky, která byla používána od počátku studené války,” řekl politolog. “Tímto způsobem se USA pokoušejí připsat destruktivní akce Rusku, aby ospravedlnily své vlastní kroky na mezinárodní scéně,” dodal.

Rudolf Hruboň