Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

SPOJENCI VE SPORU: Austrálie zrušila objednávku ponorek u Francie kvůli USA

“Rozhodnutí USA odstrčit Francii od smlouvy o koupi ponorek, kterou uzavřela s Austrálií, ukazuje nedostatek soudržnosti v době, kdy oba spojenci čelí společným výzvám v indo-pacifickém regionu,” uvedla ve čtvrtek francouzská ministerstva zahraničí a obrany. Informovala o tom agentura ČTK (viz ZDE).

Dohoda za zády Francie

Spojené státy, Británie a Austrálie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v oblasti Indo-Pacifiku. Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila mnohamiliardovou dohodu o nákupu francouzských ponorek. „Americké rozhodnutí odstrčit evropského spojence a partnera, jako je Francie, od strukturálního partnerství s Austrálií v době, kdy čelíme bezprecedentním výzvám v indo-pacifickém regionu … ukazuje nedostatek soudržnosti, který Francie může jen vzít na vědomí a litovat,“ uvádí ve společném prohlášení francouzský ministr zahraničí Jean-Yves le Drian a ministryně obrany Florence Parlyová.

Obchod za 785 miliard

Austrálie v roce 2019 podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů (785 miliard Kč). Jeden z nejlukrativnějších obranných kontraktů na světě však poznamenala řada komplikací a zpoždění, jelikož Canberra požadovala, aby většina komponent a výroby byla lokální. Francouzské prohlášení zároveň uvádí, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce. Doplňuje přitom, že tento krok pouze posílí potřebu Evropy dosáhnout strategické autonomie. „Neexistuje žádný jiný spolehlivý způsob, jak hájit naše zájmy a hodnoty po celém světě, včetně oblasti Indo-Pacifiku,“ píše se v prohlášení.

Zpracoval Rudolf Hruboň