Norský špion Frode Berg; Foto: repro YouTube.com

Norský špion Frode Berg; Foto: repro YouTube.com

Zahraniční

ŠPIONÁŽ: V Rusku byl odsouzen norský vyzvědač

Ruský soud v úterý poslal na 14 roků do vězení za špionáž norského vyzvědače Frodeho Berga. Třiašedesátiletý Berg si má trest odpykat v přísně střežené trestní kolonii, uvedl soudce Andrej Suvorov. Informovala o tom světová média.

Zadržen při přebírání tajných materiálů

Penzionovaný pohraničník Berg byl ve vazbě od prosince 2017, kdy byl zatčen v jednom z moskevských hotelů, kde byl zadržen při činu, když od svého spolupracovníka nastrčeného ruskou kontrarozvědkou přebíral utajované informace. Jiné zdroje uvádějí, že Berg byl přistižen s tajnými materiály, které převzal od ruského policisty, jenž byl loni v prosinci odsouzen k 13 letům vězení. Jeho obhájce požadoval zproštění obvinění, protože si prý Berg “nebyl vědom, že by jeho chování bylo nezákonné.”

Chce požádat o milost

Obžaloba dále prokázala, že Nor posílal ruskou poštou instrukce a peníze dalšímu ruskému občanovi, k čemuž se Berg přiznal. Berg ve svém posledním slově vyjádřil lítost nad škodami, které může kauza mít na rusko-norské vztahy. Proti rozsudku se odvolat neplánuje, chce ale požádat prezidenta Vladimira Putina o milost, aby byl propuštěn, prohlásil jeho obhájce Ilja Novikov. Ruský prezident minulý týden po dotazu novinářů během rozhovorů s norskou premiérkou Ernou Solbergovou nechal tuto možnost otevřenou.

Rudolf Hruboň