Paul Whelan; Foto: Uživatelský profil Paula Whelana na ruské sociální síti Vkontakte

Paul Whelan; Foto: Uživatelský profil Paula Whelana na ruské sociální síti Vkontakte

Zahraniční

ŠPIONÁŽ: Ruský soud poslal Američana na 16 let do vězení

Ruský soud uznal Paula Whelana vinným ze špionáže a poslal ho na 16 let do vězení, uvedla agentura TASS. Prokurátoři pro Američana navrhovali osmnáctiletý trest, zatímco obhajoba trvala na nevině a žádala zproštění.

Chycen při činu

Whelana, bývalého příslušníka námořní pěchoty, zatkli agenti ruské tajné služby FSB na konci roku 2018 v moskevském hotelu Metropol (viz ZDE). Stalo se tak krátce poté, co mu jistý ruský občan předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Američan po svém zatčení tvrdil, že flash disk, který přebral, obsahuje prý snímky z dovolené v Rusku. Mělo se dle něj jednat o nachystanou past, snažil se tvrdit Whelan. Do konce února 2019 na něj byla uvalena vazba. Američané oficiálně rozsudek odmítli.

Úspěšná infiltrace do ruského prostředí

Whelan se narodil v Kanadě a před svým zatčením působil oficiálně jako ředitel globální bezpečnostní služby ve společnosti Borg Warner Group, výrobce automobilových součástek se sídlem poblíž Detroitu. Vytvořil si profil na ruské sociální síti Vkontakte (viz ZDE), kam si přidal jako přátele desítky Rusů, z nichž mnozí byli váleční veteráni, jako on sám. Z tohoto okruhu také naverboval ruského občana ke špionáži ve prospěch Spojených Států Amerických. Whelan má kromě amerického a kanadského také britské a irské občanství.

Rudolf Hruboň