Ivan Safronov a Martin Laryš; Foto: sociální sítě

Ivan Safronov a Martin Laryš; Foto: sociální sítě

Domácí

ŠPIONÁŽ: Pro zadrženého Rusa měl pracovat analytik a novinář Martin Laryš

Spolupracovníkem českých tajných služeb, kterému předával ruský špion Ivan Safronov tajné materiály, měl být jistý Martin Laryš, který o sobě oficiálně uvádí, že je bezpečnostní analytik a občasný novinář. Uvedla to ruská tisková agentura TASS.

Laryš přiznal kontakty se Safronovem

Laryš pro média přiznal, že se se Safronovem seznámil v roce 2012, když v Rusku pracoval oficiálně jako zpravodaj deníku Lidové noviny. Spolupracovali však prý pouze na “profesionální úrovni” čistě jako kolegové ”na tématech souvisejících s politikou, ekonomikou a bezpečností”. Laryš absolvoval v lednu 2009 magisterské studium Politologie na Masarykově univerzitě v Brně. Poté absolvoval několik zahraničních studijních stáží na Ukrajině (Lvov, Kyjev) a v Ruské federaci (Moskva), kde následně působil jako dopisovatel Lidových novin. V současné době pracuje jako ředitel politické neziskové organizace pod názvem Centrum pro bezpečnostní analýzy a prevenci, která zveřejňuje zprávy o bezpečnosti ve východní Evropě a v Africe (viz ZDE).

Obvinění ze špionáže pro Českou republiku

Bývalý poradce šéfa Roskosmosu a novinář Ivan Safronov ubyl zadržen 7. července a zatčen na dva měsíce. Podle údajů ruské tajné služby byl v roce 2012 naverbován českou tajnou službou, pro kterou ze zištných důvodů shromáždil a předal v roce 2017 jejímu zástupci informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských ozbrojených sil na Blízkém východě, jež jsou státním tajemstvím. Konečným příjemcem utajovaných informací byly Spojené státy americké. V pondělí bylo vůči špionovi oficiálně vzneseno obvinění z vlastizrady. Safronov svou vinu popírá. Česká strana odmítla obvinění Safronova komentovat.

Rudolf Hruboň