Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Ivan Safronov v roce 2018; Foto: Profil Ivana Safronova na sociální síti

Zahraniční

ŠPIONÁŽ PRO ČR: Advokát ruského špiona odhalil detaily z vyšetřování

Advokát Ivan Pavlov odhalil podrobnosti z vyšetřování vlastizrady bývalého poradce šéfa Roskosmosu a novináře Ivana Safronova, který předával informace českým tajným službám. Ruský špion byl zadržen minulý týden.

Předávání informací přes prostředníka

Z informací zveřejněných z vyšetřování vyplývá, že Safronov spolupracoval s českými tajnými službami přes nejmenovaného cizince. „Tajná data získal nejmenovaný cizinec, špión,“ sdělil advokát Safronova. O tomto člověku je známo jenom to, že byl speciálně zaškolen, ovládá příslušné způsoby a je příslušníkem české rozvědky. Jeho občanství ale nebylo zveřejněno. Advokát také dodal, že v materiálech případu předložených soudu nejsou žádné články a publikace Safronova, neboť jeho zatčení nesouvisí s jeho činností novináře.

Obvinění ze špionáže pro Českou republiku

Bývalý poradce šéfa Roskosmosu a novinář Ivan Safronov ubyl zadržen 7. července a zatčen na dva měsíce. Podle údajů ruské tajné služby byl v roce 2012 naverbován českou tajnou službou, pro kterou ze zištných důvodů shromáždil a předal v roce 2017 jejímu zástupci informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských ozbrojených sil na Blízkém východě, jež jsou státním tajemstvím. Konečným příjemcem utajovaných informací byly Spojené státy americké. V pondělí bylo vůči špionovi oficiálně vzneseno obvinění z vlastizrady. Safronov svou vinu popírá. Česká strana odmítla obvinění Safronova komentovat.

Rudolf Hruboň