Americký špionážní bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk; Foto: US Air Force foto Bobbi Zapka / Wikimedia Commons

Americký špionážní bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk; Foto: US Air Force foto Bobbi Zapka / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPIONÁŽ: Americký dron provedl průzkumný let na západních hranicích Ruska

Strategický sledovací dron RQ-4A Global Hawk amerického letectva v úterý večer provedl průzkumný let na západních hranicích Ruska, vyplývá to z údajů letového radaru PlaneRadar.

Téměř 3-hodinový let

Bezpilotní letoun s označením 04-2021 vzlétl z letecké základny v Itálii. V 17:50 byl zaznamenán mezi Kaliningradskou oblastí a Běloruskem. Ve 20:30 dron dokončil misi a zamířil na domácí letiště.

Repro: PlaneRadar.ru

Sílící špionáž Ruska

V poslední době je činnost zahraničních výzvědných letadel a dronů v blízkosti ruských hranic a vojenských objektů mnohem intenzivnější. Zahraniční vojenské letouny se pravidelně objevují nad Baltským mořem, v oblasti Krymu a Krasnodarského kraje a také kolem ruských základen v Sýrii. Od března jsou častější i lety jaderných strategických bombardérů Boeing B-52N. Ruské ministerstvo obrany opakovaně vyzývalo Washington, aby takové operace zrušil, ale Pentagon to odmítl. V posledních letech se zahraniční letadla obecně častěji přibližují k ruskému vzdušnému prostoru. Intenzita těchto letů se od roku 2014 zvýšila asi osminásobně.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je americký vojenský bezpilotní letoun operující za každého počasí během dne i noci. Global Hawk je zařazen do amerického letectva a plní podobnou roli jako kdysi špionážní letoun Lockheed U-2. Téměř v reálném čase dokáže poskytovat snímky rozsáhlých zeměpisných oblastí ve vysokém rozlišení. Během průzkumné mise dokáže zmapovat 100 000 km² terénu denně.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň