Americký špionážní bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk; Foto: US Air Force foto Bobbi Zapka / Wikimedia Commons

Americký špionážní bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk; Foto: US Air Force foto Bobbi Zapka / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPIONÁŽ: Americký dron opět provedl průzkumný let na hranicích Ruska

Bezpilotní dron RQ-4A Global Hawk amerického letectva provedl špionážní let u pobřeží Černého moře v Rusku, uvádí monitorovací zdroj PlaneRadar.

Několikahodinový let

Dron s označením 04-2021 vzlétl z letecké základny NATO Sigonella v Itálii. Ve 14:45 v moskevském čase dokončil sledování demarkační linie v Donbasu a o pět hodin později byl pozorován nad Černým mořem poblíž ruské hranice – letěl podél pobřeží Krymu a Krasnodarské oblasti.

Podle označení se jedná o stejný stroj, který uskutečnil špionážní let již začátkem července tohoto roku (psali jsme o tom ZDE).

Špionážní aktivita Západu vůči Rusku roste

V poslední době se na hranicích Ruska začaly objevovat zahraniční drony a průzkumná letadla. Jsou pozorovány u Černého moře, poblíž Kaliningradské oblasti, stejně jako nedaleko ruských základen v Sýrii. Vedle amerických letadel se do špionáže vůči Rusku aktivně zapojila také Velká Británie (psali jsme o tom ZDE). Navzdory výzvám ministerstva obrany Ruska Washington odmítá zastavit zpravodajské operace na ruských hranicích.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je americký vojenský bezpilotní letoun operující za každého počasí během dne i noci. Global Hawk je zařazen do amerického letectva a plní podobnou roli jako kdysi špionážní letoun Lockheed U-2. Téměř v reálném čase dokáže poskytovat snímky rozsáhlých zeměpisných oblastí ve vysokém rozlišení. Během průzkumné mise dokáže zmapovat 100 000 km² terénu denně.

Rudolf Hruboň