Americký průzkumný letoun Boeing P-8A Poseidon; Foto: Darren Koch / Wikimedia Commons

Americký průzkumný letoun Boeing P-8A Poseidon; Foto: Darren Koch / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPIONÁŽ: Americké letadlo provádělo průzkum u hranic Ruska

Letadlo amerického námořnictva Boeing P-8A Poseidon provádělo průzkum podél černomořského pobřeží Ruska. Informuje o tom zdroj monitorování Plane Radar.

Asi dvě hodiny letadlo špiclovalo u ruské hranice

V 10:20 moskevského času bylo letadlo spatřeno ve vzdušném prostoru Bulharska. Letělo z Itálie ze základny NATO Sigonella. Asi po hodině a půl začalo letadlo provádět průzkum. Po své činnosti v oblasti Sevastopolu odletělo k Novorossijsku. Letadlo strávilo asi dvě hodiny u ruské hranice.

Americká vojenská letadla jsou často vidět u pobřeží ruského poloostrova. Ruské ministerstvo obrany vyzvalo Spojené státy, aby takové akce ukončily, ale Pentagon to odmítl. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu skupina vojenských sil nacházejících se na Krymu „nedává žádnou šanci“ případným pokusům proniknout na ruské území a hraje klíčovou roli při zajišťování jeho bezpečnosti.

Americké letadlo bylo zaznamenáno v blízkosti ruské základny v Sýrii

Podle údajů monitorovacího portálu Plane Radar provedlo 8. srpna americké vojenské letadlo průzkum nedaleko námořní základny v syrském přístavu Tartus. Námořní hlídkové letadlo USA P-8A Poseidon s číslem 169329 vzletělo z letecké základny NATO Sigonella na Sicílii. V 11:10 CET bylo letadlo pozorováno nad východní částí Středozemního moře. Let se uskutečnil v nadmořské výšce 9,4 km letovou rychlostí 946,2 km za hodinu. V 11:15 CET bylo letadlo spatřeno nad přístavem Tartus.

V poslední době se v blízkosti ruských hranic, vojenských objektů a ruských základen v Sýrii stále častěji objevují zahraniční výzvědná letadla a drony. Pravidelně se zahraniční výzvědné letouny objevují nad Baltským mořem, v oblasti Krymu a Kasnodarského kraje. Potvrzují to také údaje ruského ministerstva obrany, které uvádějí, že jen za poslední týden bylo u hranic země viděno 39 zahraničních letadel. Kvůli tomuto narušení byly ruské stíhačky povolány k zásahu celkem 12-krát.

Rudolf Hruboň