Americký národní bezpečnostní úřad NSA zveřejnil nový nástroj Ghidra k tzv. reverzní analýze softwaru. Program doposud interně používali inženýři výzvědné agentury k hledání malwaru a nejspíše i zranitelností, které poté mohli sami využít ve svých diverzních kybernetických operacích. Uvádí se to v článku na serveru Živě.cz (viz ZDE).
Pomocí Ghidry lze například proniknout do řízení jaderné elektrárny
Jak se demonstruje v článku, lze použít tohoto specializovaného nástroje ke zjištění slabých míst v zabezpečení různých řídících systémů, např. třeba i u jaderné elektrárny. Ghidra rozšířila balík softwaru NSA, který dnes agentura publikuje pod svobodnou licencí, tzn. je možno jej legálně používat kýmkoliv. Za překvapivým krokem NSA stojí snaha agentury o získání spolupracovníků z anonymní komunity hackerů, kteří by tak jako externí agenti mohli spolupracovat na provádění kybernetických diverzních útoků po celém světě. Umožní tak mnohem většímu počtu počítačových specialistů, aby mohli prověřovat a odhalovat slabiny různých počítačových systémů a předávat své poznatky do NSA, která je poté může využít při cílených útocích proti nepřátelům Spojených států.
NSA špehuje komunikaci po celém světě
NSA je vládní kryptologická organizace Spojených států amerických, spadající pod ministerstvo obrany, která oficiálně vznikla 4. listopadu 1952. Oficiálně je odpovědná za sběr a analýzu zahraniční komunikace, koordinuje, řídí a provádí vysoce specializované činnosti, jejichž účelem je získávání zpráv zahraničních rozvědek. Je taktéž odpovědná za ochranu informačních systémů uvnitř vlády Spojených států a její komunikace s jinými agenturami.
Její hlavní činnosti:
- denně sbírá po celém světě a uchovává okolo 200 milionů SMS zpráv
- sleduje téměř 100 000 počítačů v cizích zemích
- každý den zachytí a uloží 1,7 miliardy e-mailů
- za jeden měsíc zpracuje asi 181 milionů nových záznamů (např. e-maily, audio, foto a video) Rudolf Hruboň