Ilustrační foto: Repro YouTube.com

Ilustrační foto: Repro YouTube.com

Zahraniční

SPIEGEL ONLINE: Ve Würzburgu zabíjel psychicky nemocný islamista

Nenávistné vzkazy, mj. na mobilním telefonu útočníka somálského původu z německého Würzburgu, našla policie při sobotní razii v zařízení pro bezdomovce, kde 24-letý muž žil. Informoval o tom německý zpravodajský server Spiegel Online (viz ZDE).

Džihád v Německu

Kromě toho, že vyšetřovatelé zjišťují, zda je muž duševně nemocný, se také zabývají možností, že se zradikalizoval a jednal pod vlivem teroristické organizace Islámský stát. Podle svědků křičel Alláhu akbar, v arabštině Bůh je veliký. Web SpiegelOnline s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů napsal, že Somálec při výslechu řekl, že „svým činem provedl v Německu džihád“. Oběťmi útoku se staly tři ženy ve věku 24, 49 a 82 let a většinu zraněných tvořily ženy, včetně 11-leté dívky. Pachatel přišel v pátek krátce před 17. hodinou do obchodního domu, kde se prodavačky v oddělení domácích potřeb zeptal, kde jsou nože. Poté popadl jeden nůž a smrtelně pobodal tři ženy v obchodě a pak začal útočit na lidi venku a v nedaleké bance. Vážně zranil šest žen a mladého muže, přičemž dvě zraněné bojují o život.

Dvakrát na psychiatrii

Videozáznamy z místa činu zachycují, jak se kolemjdoucí snaží pachatele zastavit židlemi a holemi. Somálec, kterého policie při zatýkání postřelila do nohy, žije v Německu od roku 2015 bez trvalého azylu, ale pod ochranou na základě záminky trvající občanské války v jeho zemi. Neměl žádný záznam v trestním rejstříku, ale během roku došlo ke dvěma incidentům, kvůli nichž ho hospitalizovali na psychiatrii. Letos ohrožoval nožem ostatní lidi v ubytovně pro bezdomovce při hádce mezi klienty a správci zařízení. Tento měsíc znovu nakrátko skončil na oddělení pro duševně nemocné, protože v centru Würzburgu obtěžoval na ulici jednoho chodce. Přesto všechno nebyl omezen na osobní svobodě a mohl tak v pátek spáchat hrůzný čin.

Zpracoval Rudolf Hruboň