Předseda SPD Tomio Okamura při projevu ve sněmovně; Foto: repro Česká televize

Předseda SPD Tomio Okamura při projevu ve sněmovně; Foto: repro Česká televize

Domácí

SPD ZMAŘILA dohodu o prodloužení nouzového stavu

Krátce před začátkem debaty o dalším prodloužení stavu nouze se podařilo vyjednavačům koalice a opozice dojít ke kompromisu. Opozice byla ochotná pro prodloužení zvednout ruku, ale pouze na týden, maximálně čtrnáct dnů. Dohodu zhatila SPD.

Podmínkou byla jednota opozice

Proti jakémukoli prodlužování se totiž postavili Okamurovci. V tu chvíli generální dohoda padla a koalice se obává, že její žádost nenajde podporu. „Hnutí SPD konzistentně opakuje, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Proč bychom měli měnit stanovisko?“ prohlásil místopředseda dolní komory a předseda hnutí Tomio Okamura. Právě toto stanovisko – jak poznamenal – tlumočil prý při jednání koalice a opozice, kdy opozice navrhla dohodu o podpoře prodloužení. Podle něj SPD od jara navrhuje, změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, který by umožnil ochranu rizikových skupin a udržení zdravotního systému bez plošného stavu nouze.

Prodloužení nouzového stavu

Nouzový stav nyní končí 14. února. Pokud by nebyl prodloužen, přejdou větší kompetence na kraje, neboť nebude možné provádět některá celoplošná opatření. Vláda ve čtvrtek rozhodla o omezení pohybu ve třech okresech. Jde o Cheb, Sokolov a Trutnov. Na dodržování nařízení bude od pátku dohlížet policie. Hejtmani za ODS se ve čtvrtek obrátili na poslance s výzvou, aby se pokusili najít řešení. Premiér Andrej Babiš (ANO) začal s opozicí ve Sněmovně fakticky vyjednávat až ve čtvrtek před hlasováním. Opozice mimo jiné požaduje, aby vláda začala reflektovat její návrhy.

Zpracoval Rudolf Hruboň