Tisková konference SPD; Foto: spd.cz

Tisková konference SPD; Foto: spd.cz

Domácí

SPD ŽÁDÁ VLÁDU o předložení strategie pro zvládání migrace z Ukrajiny

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) žádá vládu o předložení strategie pro zvládání migrační vlny z Ukrajiny. Opoziční uskupení kritizuje kabinet Petra Fialy (ODS), že v souvislosti s přijímáním lidí utíkajících z Ukrajiny nemá žádný plán.

Hrozí kolaps sociálního a zdravotního systému

Okamura připomněl slova vicepremiéra Víta Rakušana (STAN), že jeden ze scénářů ministerstva vnitra pracuje s možností příchodu 500.000 až 600.000 lidí z Ukrajiny. Podle šéfa SPD je však zdravotní systém přetížený již nyní, zejména u dětských lékařů, u léčení vzácných nemocí či u zákroků, které se dlouho odkládaly kvůli koronavirové epidemii. “Hrozí kolaps sociálního a zdravotního systému a velké sociální pnutí,” varoval Okamura.

Vláda dává přednost uprchlíkům

Kabinet podle SPD také lhal, když tvrdil, že nynější nouzový stav nijak neovlivní české občany. “Vláda dává přednost Ukrajincům před českými občany, například pravidly pro ubytování uprchlíků,” podotkl Okamura. Hnutí je pro to, aby se uprchlíkům pomáhalo po nezbytnou dobu, po skončení konfliktu by se měli vrátit zpět budovat svou zemi, doplnil. SPD žádá vládu, aby předložila strategii pro zvládání migrační vlny. Dosud podle Okamury kabinet jen strká hlavu do písku. Chybí tak jakýkoliv plán i koordinace mezi kraji, míní.

Zpracoval Rudolf Hruboň