Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPANĚLSKO: Země kolabuje. Systém přijímání uprchlíků nestačí vyřizovat všechny žádosti

Španělsko, jedna ze zemí nejvíce zasažených migrační vlnou, už nestačí přijímat tisíce uprchlíků, kteří zde hledají azyl. Příslušné úřady uznaly, že nemají, kam by všechny žadatele o azyl umístily a situace se vymyká z rukou. Uvádí se to v článku deníku El País (viz ZDE).

Imigranti zůstávají na ulici

V letošním roce podle informací deníku El País přišlo do Španělska 95 000 migrantů, což je dvojnásobně více než vloni. Ministerstvo práce, migrace a sociálních věcí tento týden uznalo, že kapacity na ubytovnách, které může stát poskytnout, zdaleka nestačí. V takových situacích má pomoci madridský magistrát, jenže ani hlavní město už nedisponuje dostatečnou kapacitou. Podle deníku El País nemá navíc žádný z těchto dvou úřadů plán, jak ze situace ven. Na ulicích tak často spí celé rodiny s dětmi. Španělský azylový systém podle listu uděluje některý ze stupňů ochrany zhruba jednomu ze čtyř žadatelů, což je jeden z nejmenších poměrů v Evropě. Je ovšem třeba mít na paměti vysoký počet žadatelů.

Systém nebyl připraven

Pokud proces posuzování žádosti o azyl trvá déle než šest měsíců, je žadatelům povoleno pracovat. Migrační oddělení ministerstva práce má povinnost přijmout ty nejslabší a nejzranitelnější. Podle španělského ombudsmana Francisca Fernandéze nebyl systém připraven na takové masy a to i přesto, že na chyby a nedostatky upozorňoval od roku 2013. Španělsko je nyní jednou z pěti zemí nejvíce zasažených migrací, jeho čísla se přibližují Německu či Francii. V kartotékách zatím leží zhruba 120 000 nevyřízených žádostí.

Rudolf Hruboň