Španělský premiér Pedro Sánchez; Foto: Wikimedia Commons

Španělský premiér Pedro Sánchez; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPANĚLSKO: Vláda plánuje sdílení domů, aut, vysoké daně, méně masa a příliv imigrantů

Ráj ve Španělsku za čtvrt století slibuje socialistický premiér Pedro Sánchez. Plán, který si nezadá s vizemi Sovětského svazu ve 20. minulého století, slavnostně představil minulý týden, jak uvedl zpravodajský server ABC.es (viz ZDE).

Španělsko je ve vleklé ekonomické krizi

Španělsko se od vstupu do EHS v roce 1986 do dnešních dnů nedokázalo dostat z ekonomických a sociálních problémů, které naopak za uplynulá desetiletí spíše narůstaly. Od té doby například nezaměstnanost pouze v prvních letech nového tisíciletí klesla pod 10 procent, jak tomu bylo do počátku 80. let. Nyní činí zase kolem 16 procent. Socialistický premiér Sánchez, jehož popularita rychle klesá, ve čtvrtek představil téměř 700 stránkový dokument Espaňa 2050, na kterém se podílela stovka akademiků, a jehož naplnění má za čtvrt století učinit ze Španělska budovatelský předvoj přinejmenším Evropy. Nyní dokument předkládá ke svobodné diskuzi politickým stranám, regionům, akademikům a nevládním organizacím.

Španělé nebudou vlastnit domy ani auta

Jedním ze sociálních problémů Španělska, který se bude podle prognóz ještě zvyšovat, je nedostatek bytů, podle plánu „dojde ke zohlednění skutečných bytových potřeb obyvatel“. To chce dokument řešit řadou opatření. Vedle výstavby obecních bytů, bude vláda podporovat obsazování neobydlených domů, alternativní formy držení nemovitostí, ​​jako je jejich dočasné vlastnictví a sdílené vlastnictví domů. Lidé by měli preferovat hromadnou a železniční dopravu. Lety na krátké vzdálenosti budou zakázány, jak se k tomu již nyní chystá Francie, a lety budou zdaněny podle délky, čím kratší let, tím vyšší zdanění. Stejně jako domy budou preferovány sdílené automobily, ale i tak budou jejich „spoluvlastníci“ penalizováni.

Omezení spotřeby masa, vyšší daně

Lidé i firmy budou zatíženy řadou dalších daní, například se mají postupně dále zvyšovat daně za alkohol, tabák a neekologické produkty, například výrobky z fosilních zdrojů. Konzumace masa a potravin živočišného původu i dalších produktů ze zvířat bude omezována. Dobrou zprávou má být, že to prý podle dokumentu nezpůsobí zhoršení životních podmínek ani blahobytu občanů. Vyřeší se také problém s odpady. Spotřebitelé a výrobci musí být odpovědní za nakládání s odpady a nést veškeré související náklady, čímž se osvobodí od této zátěže obce. Do roku 2050 se má také snížit spotřeba vody o 15 procent.

Zaměstnání jen na dobu určitou

Vláda označuje katastrofální stav španělského trhu práce za hlavní příčinu nespokojenosti ve společnosti. Poukazuje na to, že k překonání současné krize jsou nezbytné změny, ale v nadcházejících desetiletích bude stárnutí populace a digitální revoluce vyžadovat další opatření. Pracovní týden bude 35-hodinový. Práce už bude sjednávána jen na dobu určitou a budou podporovány nárazové, flexibilní smlouvy a postavení nezávislých zaměstnání. Míra nezaměstnanosti se má do roku 2050 těmito opatřeními snížit na cca 8 procent. Lidé budou ale odcházet do penze až v 70. letech, i potom bude stát podporovat u těchto penzistů aspoň částečné zaměstnání. Dokument se věnuje také migraci, počítá s příchodem 191 000 legálních migrantů lidí ročně. “Pokud jich dokážeme integrovat více, (255 000), tím lépe,“ praví se ve vládní vizi. Tím se má mimo jiné prý řešit odcházení Španělů do jiných zemí a stabilizovat ekonomiku země.

Zpracoval Rudolf Hruboň