Ilustrační foto: Luis Sánchez de Pedro Aires / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Luis Sánchez de Pedro Aires / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPANĚLSKO: Raketový vzestup kriminality migrantů

Šest afrických migrantů hromadně znásilnilo 12-letou dívku v malém městečku nedaleko Madridu. Španělské úřady tajily informace o tomto zločinu před veřejností déle než rok, očividně proto, aby se vyhnuly podněcování protiimigračních nálad. Píše se o tom v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Brutální čin bez potrestání

Tato dvanáctiletá dívka si 15. března 2018 hrála s několika kamarádkami v parku ve městě Azuqueca de Henares. Kolem jedné hodiny odpoledne k dětem přišlo šest migrantů – pět Maročanů a jeden Nigerijec… Odvedli dvě dívky do nedaleké opuštěné budovy, ale jednu z nich nechali jít, když zjistili, že je muslimka. Imigranti ve věku mezi 15 a 20 lety drželi 12-letou dívku za ruce a nohy a střídavě ji téměř hodinu znásilňovali, nejprve análně a pak vaginálně.

Veřejnost se o tomto brutálním zločinu dozvěděla až 20. března 2019, když deník El Mundo zveřejnil výsledky vyšetřování. Podle zprávy španělští prokurátoři a soudci tajně rozhodli, že tři nezletilí pachatelé budou tři roky drženi v zařízení pro mladistvé pachatele a poté budou “znovu zařazeni” do španělské společnosti, a nebudou deportováni. Jeden z dospělých je zadržován v preventivní vazbě; ostatní dospělí byli propuštěni.

“Progresivní” proimigrační politika, shovívavost soudů

Toto hromadné znásilnění přitáhlo pozornost k rostoucí kriminalitě migrantů ve Španělsku, kde “progresivní” imigrační politika – podporovaná všemi hlavními politickými stranami a kritizovaná pouze populistickou stranou Vox – podněcuje příliv nelegální migrace z Afriky, Asie a Středního východu. Toto skupinové znásilnění také upozornilo na shovívavost soudů, které běžně propouštějí pachatele z řad migrantů zpět na svobodu.

Manipulované statistiky zločinnosti

Spolehlivé statistiky o trestné činnosti migrantů nejsou k dispozici: údaje sestavené španělským ministerstvem vnitra dle konkrétních kategorií trestných činů (vraždy, znásilnění, loupeže atd.) neuvádějí národnost pachatelů. Různé databáze ministerstva vnitra navíc uvádějí rozdílné údaje ohledně skutečného počtu spáchaných trestných činů. Podle jedné databáze bylo v roce 2017 ve Španělsku spácháno 332 vražd, zatímco podle druhé jich bylo spácháno 308. Podle jedné databáze v roce 2017 proběhlo 865 znásilnění, podle druhé 1 382 – což je o 60 % více.

Data statistického úřadu – Španělského statistického institutu ukazují, že imigranti tvoří zhruba 10 % obyvatelstva Španělska, ale 32 % vězňů ve španělských věznicích. Španělský statistický institut ve statistikách neuvádí národnost vězňů, ale údaje ministerstva vnitra prozrazují, že většina imigrantů zatčených v roce 2017 pocházela pouze ze dvou zemí: Rumunska (18 032) a Maroka (17 464).

Kriminalita imigrantů rostoucím národním problémem

I přes nedostatek oficiálních údajů dokazují zprávy v místních novinách, že kriminalita migrantů – od drobných krádeží přes sexuální útoky až po vraždy – je rostoucím celostátním problémem. Například v Barceloně sexuálně napadlo ve stanici metra 15 členů severoafrického zločineckého gangu známého jako “Alláhova vlčí smečka” ženu.

Všichni členové tohoto gangu jsou ilegální imigranti a někteří jsou “nezletilí bez doprovodu”. Všichni mají dlouhý trestní rejstřík a policii jsou dobře známi. Napadení se odehrálo na barcelonském předměstí Santa Coloma 11. listopadu 2018, ve stanici metra Can Peixauet. Když muž se ženou vystupovali z vagónu, tak na ně tato banda mladíků z Maroka a Alžírska začala pokřikovat urážky. Dvojici sledovali k výtahu, kde ženu sexuálně napadli a jejího společníka pobodali.

Policie pachatele později našla v nedaleké opuštěné budově, kterou již několik měsíců ilegálně obývali, a ve které byli již dříve zatčeni v souvislosti s řadou krádeží v této čtvrti. Policie také uvedla, že mladíci byli nakaženi svrabem, což si vyžádalo speciální dekontaminaci zasahujících policistů, policejních aut a cel. Osm z 15 členů gangu bylo od té doby již propuštěno z policejní vazby a jsou opět na svobodě.

Odcizování nemovitostí migranty

V Jerez de la Frontera se ze 70-leté paní Juany stala bezdomovkyně poté, co ve svém bytě nabídla útočiště imigrantovi Mohammedovi. Když se žena vrátila domů z nemocnice, tak zjistila, že Mohammed, kterého potkala ve vývařovně pro bezdomovce, vyměnil zámky a znemožnil jí vrátit se domů. Španělské nemovitostní právo má svá specifika a často upřednostňuje nájemníky na úkor majitelů. Aby žena znovu získala kontrolu nad svým bytem, bude muset vybojovat těžkou právní bitvu.

Starší manželský pár v Madridu po návratu z dovolené zjistil, že jejich byt je “obsazen” africkými migranty. Když chtěl televizní štáb z madridského televizního kanálu Telecinco zjistit podrobnosti, tak mu migranti zničili kameru… Španělský notoricky letargický soudní systém nyní rozhoduje o tom, kdo je právoplatným vlastníkem bytu.

Protesty imigrantů kvůli údajným útokům na ně

Ve čtvrti Lavapiés – v jedné z nejvíce “multikulturních” čtvrtí Madridu – začaly řádit stovky ilegálních migrantů ze subsaharské Afriky. Nepokoje byly přímým důsledkem mnoha let extrémního ustupování španělských úředníků ilegálním migrantům a jejich rozsáhlé neschopnosti prosazovat zákon – zřejmě ze strachu z obvinění z rasismu.

Nepokoje vyvolala fáma, že místní policie zabila 35-letého senegalského pouličního prodavače Mmame Mbayeho. Španělská města jsou dnes plná ilegálních migrantů z Afriky, kteří v ulicích měst prodávají padělky. Jsou známí jako manteros (muži s dekou). Své zboží vystavují na dekách (mantas), a kdykoli se objeví policie, tak sbalí svoji deku a prchají pryč.

Podle prvních zpráv zemřel Mbaye poté, co jej údajně policie pronásledovala z Puerta del Sol v centru Madridu do čtvrti Lavapiés, kde zkolaboval. 22. dubna 2019 však soud v Madridu potvrdil, že Mbaye nezemřel v důsledku honičky s policií. Měl srdeční onemocnění a zemřel v důsledku zástavy srdce, když šel v Lavapiés po ulici s kamarádem.

Neuvěřitelná politická korektnost

Mbayeho smrt nicméně vyvolala násilné protesty trvající několik dní, během nichž došlo k masivním škodám na veřejném i soukromém majetku. Městská rada v Madridu, v jejímž čele je starostka Manuela Carmena, v klasickém příkladu politické korektnosti zešílela a nařídila policii, aby se vyhýbala čtvrti Lavapiés. Ilegální imigranti, jimž díky tomu nyní nehrozí deportace, převzaly kontrolu nad celou čtvrtí jednoho z evropských hlavních měst. “Máme tasery, ale ty jsou kvůli zbabělosti politiků uloženy ve skříni,” prohlásil mluvčí Městské policie v Bilbau.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň