Ilustrační foto: Madridské noviny / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Madridské noviny / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPANĚLSKO: Madrid jde kvůli koronaviru do uzávěry

Madrid a devět přilehlých měst vstoupil od páteční 22. hodiny kvůli špatné epidemické situaci do uzávěry, oznámil regionální šéf zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero.

Uzávěra města již podruhé

Španělská metropole se tak stala prvním evropským městem, které od prvního vzestupu infekce letos na jaře podobné opatření znovu zavedlo. Omezení se dotýká cest do i z města. Obyvatelé hlavního města a jeho okolí mají zakázáno vycestovat kromě nutných případů. Oblasti jsou zároveň kromě opodstatněných návštěv uzavřeny pro zbytek Španělů. Lidé mohou překročit městské hranice při cestě za prací či do školy, na návštěvu lékaře nebo na nákup. Naopak zakázané jsou cesty za všemi volnočasovými aktivitami. Kromě cestovních restrikcí je upravena také otevírací doba restaurací a barů v metropoli, která je proslulá svým nočním životem. Nově musí podniky zavřít v jedenáct hodin večer a restaurace, posilovny a obchody musí o polovinu snížit kapacitu. Ve venkovních i vnitřních prostorách je zakázáno setkání ve větší než šestičlenné skupině.

Nejhůř zasažená země v západní Evropě

Situace se však pomalu zlepšuje, domnívá se regionální šéf zdravotnictví Ruiz Escudero. „Výsledky jsou nadějné. Počet pacientů přijatých do nemocnic se v posledních čtyřech dnech snižuje. Celkový počet nakažených se za jeden týden snížil o 16 procent,“ uvedl. Celkem se ve Španělsku od počátku epidemie koronavirem nakazilo téměř 779 tisíc lidí, což je nejvíce ze zemí západní Evropy. S COVIDem-19 zemřelo 32 tisíc pacientů. Omezení volného pohybu, které se v metropoli dotkne bezmála pěti milionů lidí a které pro nejrizikovější oblasti ve Španělsku tento týden schválila centrální vláda, přijalo vedení madridského regionu se zdráháním. Podle nařízení totiž zůstane v hlavním městě otevřené mezinárodní letiště, které stále může přijímat cestující z jiných zemí.

Zpracoval Rudolf Hruboň