Sklárny v Karolince na Vsetínsku, které jsou součástí novoborského Crystalexu, ukončují výrobu. Jejich zánik znamená zřejmě definitivní tečku za stošedesátiletou sklářskou tradicí, se kterou je spjatý samotný vznik města Karolinka. Uvádí se to v článku na serveru Deník (viz ZDE).
Do celého světa
„Dodávali jsme do Číny, Japonska, Ameriky, celé Evropy i do Ruska,“ připomíná ředitel skláren Jiří Morávek. Podle jeho slov si však firmy ve světě začaly ve větší míře dekorace dělat samy. Zakázek tak postupně ubývalo až majitelé Crystalexu došli k jednoznačnému rozhodnutí – přesunout výrobu z Karolinky včetně veškeré technologie do Nového Boru. K poslednímu květnu dostalo v karolinských sklárnách výpověď 87 lidí. „Výroba v Karolince skončí k poslednímu červenci. Zachována zůstane jen podniková prodejna, aby si zde lidé mohli dál nakoupit naše české sklo. Firma se bude snažit prodejnu i nadále zásobovat,“ ujišťuje Jiří Morávek.
Obavy o práci
Ruku v ruce s historickým a lidským hlediskem jde také hledisko praktické – ztráta velkého zaměstnavatele. V Karolince další takový není. Areál skláren patří Crystalexu. Firma jej po dokončení přesunu výroby do Nového Boru s největší pravděpodobností nabídne k prodeji. „Uvidíme, kam se to bude ubírat. Jestli se najde podnikatel, který provoz koupí třeba na jinou výrobu a vzniknou pracovní místa. Byli bychom rádi,“ netají se s obavami starostka Karolinky Marie Chovanečková. V návrat ke sklářské tradici už ale nedoufá. „Já jsem rozený optimista, ale nevěřím, že by se v Karolince někdy znovu rozjely sklářské pece, byť bych si to velmi přála,“ uzavírá Marie Chovanečková.
Stošedesátiletá historie
Sklářská tradice na Horním Vsacku sahá až do druhé poloviny 19. století. V letech 1861 až 1862 nechal podnikatel Salomon Reich postavit na východním okraji Nového Hrozenkova postavit sklárnu, kterou po své nevlastní matce pojmenoval Karolinina huť. Hlavním odbytištěm výrobků z huti – broušeného skla a cylindrů na petrolejové lampy – byla Vídeň a oblast Haliče. Součástí sklárny byla také pila na pravém břehu Bečvy.

Ilustrační foto: Crystalex.cz
Během hospodářské krize ve 30. letech dvacátého století se firma S. Reich a spol. dostala do finančních potíží, které se jí nepodařilo vyřešit a firma zkrachovala. Na jejich troskách vznikla nová společnost Českomoravské sklárny, ta však již Reichům nepatřila. V roce 1946 byla znárodněna a stal se z ní národní podnik Českomoravské sklárny.
Podnik v této době nesl zejména název Moravské sklárny, poté byl začleněn pod státní podnik Crystalex. Vyráběl především nápojové sklo. Po privatizaci v devadesátých letech se celý Crystalex stal součástí uskupení Porcela Plus. Majitelé sklárny přesunuli v roce 2005 hutní výrobu skla a závod se začal specializovat pouze na dekorování skla.

Ilustrační foto: Crystalex.cz
Po krachu skupiny Porcela Plus v roce 2008 se nově vzniklé společnosti Crystalex CZ ještě podařilo obnovit výrobu dekorovaného skla v Karolince a směřovat většinu produkce do zahraničí. V roce 2020 ale sklářská kapitola historie města Karolinka zřejmě definitivně končí.
Rudolf Hruboň