Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Zahraniční

SOUDNÍ DVŮR EU rozhodl, že Maďarsko a Polsko porušují práva imigrantů

Soudní dvůr EU v úterý rozhodl, že trestáním organizací, které pomáhají migrantům s azylovým řízením, porušuje Maďarsko právo EU. Jedná se již o několikátý rozsudek v neprospěch Budapešti v otázce migrační politiky.

Budapešť na černé listině

Soud svým dnešním rozhodnutím dal za pravdu Evropské komisi v jednom z jejích mnoha sporů o maďarské protiimigrační zákony. Budapešť podle Soudního dvora EU prý porušila evropské právo tím, že maďarské zákony přijaté v roce 2018 umožňují trestně postihovat kohokoli, kdo migrantům pomáhá s vyřizováním administrativních úkonů, které jsou navíc často v maďarštině. Podle soudců tímto Maďarsko neplní své povinnosti vyplývající ze směrnic EU o společných řízeních a přijímání žadatelů o azyl. Maďarsko navíc prý porušuje evropské právo i tím, že odmítá udělit azyl lidem, kteří se k jeho hranicím dostali přes bezpečnou třetí zemi.

Práva migrantů prý porušuje i Polsko

Přitom z porušování práva uprchlíků je obviňována i Varšava. Ta tvrdě zasahuje proti žadatelům o azyl na hranici s Běloruskem, kde v současné době panuje napjatá situace, když se několik tisíců migrantů snaží dostat do EU. Polské síly jim v tom brání a v úterý ráno proběhly střety s policií za použití slzného plynu a vodního děla. Lidskoprávní organizace tvrdí, že Varšava svou politikou údajně porušuje mezinárodní právo. Polská právnička Marta Górczyńska z neziskové organizace Migration Research Hub v rozhovoru pro portál Euractiv uvedla, že Polsko s uprchlíky nezahajuje žádná návratová nebo azylová řízení.

Zpracoval Rudolf Hruboň