Soudce Josef Baxa; Foto: Přemysl Otakar / Wikimedia Commons

Soudce Josef Baxa; Foto: Přemysl Otakar / Wikimedia Commons

Domácí

ODHALENÍ: Soudce Baxa kritizující Zemana nezvládal svou práci

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který se před několika dny zapojil do kampaně proti prezidentu Miloši Zemanovi, nezvládal svoji práci. Za dobu jeho působení se průměrná doba projednávání správních žalob dostala na úroveň několika let. Uvádí se to v článku na serveru České televize (viz ZDE).

Soudnictví zrychluje, s výjimkou správního

Rychlost, se kterou se tuzemské soudy vypořádávají se žalobami, se sice zvyšuje, ale neplatí to ve všech specializacích. Správní soudci, kteří řeší žaloby proti úřadům a institucím, počítají lhůty pro vyřízení případu kvůli personální nouzi na roky. Manažerskou zodpovědnost za tento stav má hlavně bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa, který stál v čele této instituce od jejího založení v roce 2003 až do loňského roku, tzn. celých 15 let. Právě on měl zajistit, aby se výkonnost správního soudnictví zlepšovala stejně, jako je to v případě jiných soudů.

Sen o Ústavním soudu se Baxovi rozplynul

Baxa evidentně tento úkol manažersky nezvládl a to byl pravděpodobně také jeden z důvodů, proč se po opuštění NSS nestal novým předsedou Ústavního soudu, jak se o tom spekulovalo. Od té doby se také asi datuje Baxova nevraživost vůči prezidentu Miloši Zemanovi, který ho do této prestižní funkce odmítl jmenovat. Jako Baxova nástupce na postu předsedy NSS navíc navrhl jeho bývalého zástupce Michala Mazance, který byl Baxovým velkým kritikem. Baxa se tedy rozhodl se Zemanovi pomstít a s odstupem několika měsíců přišel s obviněním ohledně údajného pokusu o ovlivnění rozhodování NSS ze strany prezidenta Zemana.

Rudolf Hruboň